Data publikacji w serwisie:

Dr Litowczenko-Cybulska. Era biofabrykacji organów

– Wizja wytwarzania spersonalizowanych tkanek i specyficznych dla pacjenta ludzkich organów – wątroby, płuc, nerek, a także tkanki serca – przez lata była marzeniem nowoczesnej medycyny. Dopiero niedawno biodruk 3D, technologia komórek macierzystych, jak i szeroka skala ich produkcji osiągnęły poziom, na którym marzenie to jest w zasięgu ręki – przekonuje dr Jagoda Litowczenko-Cybulska z Centrum NanoBioMedycznego. Naukowczyni wraz ze swoim zespołem badawczym tworzy nową linię skoncentrowaną na biodruku 3D. Łączna wartość zdobytego przez nią finansowania to ponad 3,3 mln zł.

Biodruk 3D to technologia druku 3D, która zamiast plastiku wykorzystuje żywe komórki zawieszone w specjalnie dobranym biomateriale, najczęściej w formie hydrożelu, tworząc warstwa po warstwie skomplikowane struktury przestrzenne formujące tkanki. Kluczowym osiągnięciem nowoczesnej technologii jest możliwość drukowania naczyń krwionośnych oraz ich integracja w tkankach. Dzięki temu naukowcy mogą tworzyć duże i grube tkanki, które są na tyle funkcjonalne, że mogą być wykorzystane w transplantologii. To pozwala sądzić, że era biofabrykacji organów już się zaczęła.

– W kierowanych przeze mnie projektach badawczych skupiam się na biodruku 3D. Chciałabym opracować nowatorskie, nowoczesne implanty, oparte na nowych kompozycjach hydrożelowych, które pozwolą na biodruk 3D tkanek miękkich w dużej skali – tłumaczy dr Litowczenko-Cybulska.

Mimo młodego wieku dr Jagoda Litowczenko-Cybulska ma już spore doświadczenie naukowe. Jak mówi, jej fascynacja inżynierią materiałową zaczęła się w trakcie pracy nad doktoratem na Wydziale Biologii UAM. Od zawsze interesowały ją nowe materiały i biofabrykacja, postanowiła więc, że swoje pierwsze badania przeprowadzi w Centrum NanoBioMedycznym. Pieniądze na ich realizację zdobyła w 2017 roku w ramach konkursu NCN Preludium. Grant dotyczył wytwarzania materiałów kompozytowych na bazie nanomateriałów węglowych o zróżnicowanej topografii powierzchni oraz badania ich wpływu na wzrost komórek neuralnych. Projekt ten pozwolił ambitnej naukowczyni w 2020 roku obronić tytuł doktora nauk ścisłych i przyrodniczych.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Dr Litowczenko-Cybulska. Era biofabrykacji organów

fot. JL-C