Data publikacji w serwisie:

Elektryczna mobilność w miastach przyszłości (Dr Rafał Szymanowski)

Dr Rafał Szymanowski

Elektryczna mobilność (EM), rozumiana jako jeden z niezbędnych elementów na drodze do zrównoważonego transportu, to trend, który już zmienił sposób naszego poruszania się po miastach. W ramach projektu ITEM (Inclusive Transition to Electric Mobility) przeanalizowano, w jakim stopniu ta transformacja może być sprawiedliwa i jakie stoją przed nią wyzwania.

Prace prowadziło międzynarodowe konsorcjum badawcze złożone z czterech uczelni: University of Oxford, Utrecht University, Institute of Transport Economics w Norwegii oraz UAM, przy współpracy z firmą Heksagon Research. Badania realizowano w Oslo, Utrechcie, Bristolu i Poznaniu, a budżet projektu wyniósł 1 220 365,00 euro. W samym Poznaniu materiał badawczy zbierany był w toku trzech warsztatów eksperckich, 46 wywiadów pogłębionych oraz szeroko zakrojonego sondażu z udziałem 900 mieszkańców i mieszkanek aglomeracji.

Wyniki projektu pokazały, że w ciągu ostatnich lat w stolicy Wielkopolski podjęto wiele działań mających na celu rozwój EM. W mieście zainstalowano ponad 127 ogólnodostępnych stacji ładowania, które oferują łącznie ponad 330 punktów ładowania – to niemal o 100 więcej niż jeszcze w połowie 2024 r. Choć tempo rozwoju infrastruktury jest obiecujące, dostęp do EM wciąż jest ograniczony – mają go głównie zamożniejsi mieszkańcy.

Z przeprowadzonego sondażu wynika, że elektryczne samochody są postrzegane jako produkt luksusowy, dostępny dla niewielkiej grupy użytkowników. Wynika to zarówno z wysokich kosztów zakupu, jak i ograniczonej infrastruktury ładowania, szczególnie na osiedlach mieszkaniowych. W wielu miejscach Poznania mieszkańcy nie mają dostępu do stacji ładowania ani w pobliżu domu, ani w miejscu pracy, co w połączeniu z obawami o żywotność baterii skutecznie zniechęca do zakupu drogiego auta elektrycznego.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Elektryczna mobilność w miastach przyszłości

Dr Rafał Szymanowski