Pandemia wciąż trwa. Od półtora roku znajdujemy się w ucisku koronawirusa, który zmienia oblicze rzeczywistości i świata społecznego, który dotąd znaliśmy. To, co aktualnie dzieje się z polskimi festiwalami muzycznymi i ich uczestnikami jest przedmiotem badań zespołu kierowanego przez prof. Waldemara Kuligowskiego z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM.
– Projekt „Festiwalizacja wartości. Aksjonormatywne aspekty współczesnych festiwali w Polsce” zaczęliśmy jesienią 2019 r., w świecie, któremu koronawirus był obcy. Po pierwszej, zimowej fali pandemii szybko okazało się, że cały sezon festiwalowy stoi pod znakiem zapytania, a nasz projekt musi dostosować się do nowych warunków – tłumaczy Aleksy Szymkiewicz, doktorant biorący udział w projekcie.
Celem projektu jest zbadanie, na czym polega znaczenie festiwali muzycznych jako stref propagowania określonych wartości. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w programie OPUS, a jego realizację zaplanowano na lata 2019-2022. Wyniki badań zostaną opublikowane w postaci monografii, która ujrzy światło dzienne już pod koniec tego roku.
Więcej o projekcie i festiwalach muzycznych w obliczu pandemii przeczytasz w komentarzu Aleksego Szymkiewicza na Uniwersyteckie.pl:
Link do pełnej treści
Życzymy miłej lektury!