Jak chronić się przed smogiem

Za sprawą epidemii koronawirusa maseczki na dobre zagościły na polskich ulicach. Jednak w krajach azjatyckich ludzie noszą je już od dawna, nie tylko z powodów epidemicznych, ale również by uchronić się przed smogiem. Czym zatem powinniśmy kierować się przy wyborze najodpowiedniejszej dla nas maseczki?

Według WHO wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast są aż 33 polskie miasta. Są badania, w których jakość powietrza przeliczona została na liczbę wypalonych papierosów. Wynika z nich, że mieszkańcy miast takich jak Nowy Targ, Rybnik, Nowa Ruda codziennie wdychają powietrze, które działa na płuca tak jak wypalenie od pół do całej paczki papierosów. Jeszcze gorzej zanieczyszczenia działają na osoby z alergią czy astmą.

Obecnie istnieje coraz więcej internetowych aplikacji, które pokazują aktualny stan powietrza za oknem. Czy należy więc monitorować stan powietrza przed wyjściem z domu?

Jak działają oczyszczacze powietrza i czy warto w nie inwestować?

Na te pytania odpowiada prof. Robert Pietrzak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w wywiadzie udzielonym Magdalenie Ziółek z Życia Uniwersyteckiego.