Data publikacji w serwisie:

Jak zostać młodym badaczem w XXI wieku?

Jak zostać młodym badaczem XXI wieku? To jedno z pytań, które młodej badaczce - Michalinie Krakowiak - zadała w rozmowie Jagoda Haloszka.

Michalina Krakowiak to studentka II roku studiów magisterskich. Na swoim koncie ma już liczne sukcesy naukowe.  Jest laureatką BestStudent Grant,  laureatką Stypendium im. dr. Jana Kulczyka. Rozwija się w obszarze nauk przyrodniczych, a zaczynała od badania białek rośliny leczniczej, glistnika jaskółcze ziele,

Przyznaje, że w zostaniu badaczem niezwykle cenny jest czas.

- Miałam szczęście, że badania naukowe rozpoczęłam na I roku, co dało bardzo szybki start. Są jednak osoby, które dopiero na IV, V roku lub dopiero tuż przed doktoratem precyzują zainteresowania naukowe i też świetnie sobie radzą. Jest wiele scenariuszy, ale najważniejsze jest samozaparcie. Spotkałam się z dwoma sposobami na pracę naukową. W jednym modelu przez wiele lat specjalizujemy się w jednym temacie, stając się ekspertem w danej dziedzinie. Drugą opcją jest realizowanie badań w różnych dziedzinach, bez specjalizacji, ale z szerokim spojrzeniem na dany problem - przyznaje Michalina Krakowiak.

Młoda badaczka przyznaje, że programy stypendialne są dobrą nagrodą i motywatorem jednocześnie, formą pochwały od doświadczonych naukowców, a stypendia to ważny drogowskaz zachęcający do podążania niełatwą ścieżką nauki.

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu dostępnego na stronie uniwersyteckie.pl

Fot. Bartosz Sołtysiak