Lek na raka kryje się w DNA

Zespół dr. Pawła Zawadzkiego opracował narzędzia analityczne, dzięki którym lekarze będą mogli dopasować leczenia nowotworu do DNA pacjentów. To szansa, by coraz więcej chorych mogło wyzdrowieć.

Dr Paweł Zawadzki jest adiunktem na Wydziale Fizyki i założycielem startupu MNM Diagnostics, w ramach którego bada procesy naprawcze DNA. Po obiecujących doświadczeniach na bakteriach naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów na liniach komórkowych pochodzących z różnego rodzaju nowotworów u ludzi.

Wnioski, jakie wyciągnęli z tych badań doprowadziły ich do opracowania narzędzi umożliwiających dobranie takiej terapii, która będzie jak najbardziej odpowiednia dla organizmu konkretnego człowieka. Teraz jest tak, że większość chorych na nowotwór otrzymuje standardowe leczenie, na które dobrze reaguje tylko część pacjentów. Tymczasem można byłoby uratować o wiele więcej osób, gdybyśmy wiedzieli, co jest zapisane w ich DNA. Narzędzia analityczne oparte o informacje uzyskane z sekwencjonowania genomu, a także o algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą określić czy dany pacjent odpowie na terapię czy też nie.

Odkrycia poznańskich badaczy pokazują, że medycyna spersonalizowana nie jest marzeniem. Ona już puka do naszych drzwi i być może za kilka lat będziemy mogli z niej korzystać i skutecznie leczyć nawet śmiertelne schorzenia.

MNM Diagnostic stara się teraz o walidację testów medycznych w amerykańskim FDA (U.S Food and Drug Administration). Uzyskanie pozytywnej opinii pozwoli wykorzystywać opisywane narzędzia w medycynie.

Więcej o projekcie dr. Pawła Zawadzkiego na stronie "Życia Uniwersyteckiego".

tekst: Ewa Konarzewska-Michalak

fot. Adrian Wykrota