Data publikacji w serwisie:

Metaloterapeutyki, a nowotwory

Temat jest trudny, bo jak inaczej odbierać jego tytuł? „Interkonwersje architektur supramolekularnych jonów metali przejściowych i zasad Schiffa jako potencjalny protokół transportu metaloterapeutyków”. Tym niemniej, Martyna Szymańska, wychowanka prof. Violetty Patroniak z Wydziału Chemii wzięła go na warsztat.

Młoda naukowczyni jest laureatką Stypendium Rektora i ministerialnego Preludium. Pytana o zainteresowania chemią przyznaje, że wiele zawdzięcza nauczycielom ze szkoły średniej w Turku, a później swym mentorkom prof. Patroniak i dr Marcie Fik Jaskółce.

Martyna Szymańska wyjaśnia, że jej badania skupiają się głównie wokół metaloterapeutyków tj. związków zawierających metal. Zazwyczaj stosuje się je w przypadku zwalczania chorób nowotworowych lub pochodzenia bakteryjnego. Używane są jako lek, bowiem wprowadzone do organizmu pacjenta pozwalają wiązać się np. z komórkami rakowymi.

Naukowczyni zamierza stworzyć własną bibliotekę nowych sześciu ligandów (związków organicznych) i będzie je łączyła z atomami różnych metali.

- Badania spektroskopowe to moje podstawowe zdanie. Będę rozpuszczała białko i badała jego reakcje na wprowadzane przez mnie związki – mówi. - Celem pracy będzie poznanie interakcji jakie będą one miały z DNA i białkami. Będę sprawdzała np. czy się z nimi wiążą. Jeśli do tego dojdzie, będzie nadzieja, że będą wykazywały właściwości przeciwnowotworowe.

Krzysztof Smura

Więcej o Martynie Szymańskiej i jej badaniach na: https://www.uniwersyteckie.pl/nauka/martyna-szymanska-stworzyc-wlasna-biblioteke