Trwa kolejna wyprawa naukowa do Tatrzańskiego Parku Narodowego, prowadzona przez dr. Pawła Owsiannego, dyrektora Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.
Badania realizowane są w ramach projektu pt. „Tatry – centrum bioróżnorodności. Bruzdnice (Dinoflagellata) i glonowe zbiory testowe - taksonomia, biogeografia i bioindykacja” prowadzonego przez dr. Owsiannego we współpracy z Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana w Monachium, przy wsparciu Stowarzyszenia Krok po kroku HSA.
Celem tegorocznych badań są tereny wokół Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami.
– Dotąd udało nam się odkryć nowe gatunki dla nauki, takie jak Parvodinium marciniakii czy Parvodinium trawińskii. Opisaliśmy także nowe odmiany oraz odnaleźliśmy niektóre taksony z tych, które 100 lat temu odkryła w Tatrach prof. Jadwiga Wołoszyńska – opowiada dr Paweł Owsianny.
– Bruzdnice i inne glony wiciowe w jeziorach tatrzańskich odgrywają bardzo ważną rolę. Są jednak ciągle słabo zbadane z racji trudności terenowych. Pobór materiału dennego z formami przetrwalnymi jest bardzo dobrym rozwiązaniem wspomagającym badania. Połączenie technik badawczych, w tym nurkowe pobieranie cyst z osadów, hodowli laboratoryjnych czy sekwencyjnych metod genetycznych, daje doskonałe rezultaty.
Fot. dr Paweł M. Owsianny