Data publikacji w serwisie:

Nanostruktury przyszłości. Prof. UAM Igor Iatsunskyi

W czerwcowym numerze „Życia Uniwersyteckiego” przybliżyliśmy działalność naukową grup badawczych działających w ramach Centrum NanoBioMedycznego UAM. Jako pierwszy o swoim zespole opowiada prof. UAM Igor Iatsunskyi.

– Nasz zespół naukowy, który nosi nazwę „Functional Materials”, specjalizuje się w opracowywaniu nowych materiałów i ich zastosowaniu w różnorodnych aplikacjach – pisze prof. Iatsunskyi i dodaje:

– W szczególności rozwijamy nanomateriały służące do pozyskiwania czystych źródeł energii, na przykład wodoru poprzez (foto)elektrochemiczne rozkładanie cząsteczek wody, oraz różne aplikacje biomedyczne. W ich ramach wyróżniłbym dwa główne kierunki: inżynierię tkankową i biosensorykę. Nasze osiągnięcia w biosensoryce potwierdzają regularne publikacje w czołowych czasopismach związanych z tą tematyką: „Biosensors and Bioelectronics” oraz „Sensors and Actuators B”. Opracowaliśmy unikalny system biowykrywania oparty na wykorzystaniu fotoluminescencyjnych nanostruktur, które pozwalają z niezwykłą czułością wykrywać na przykład biomarkery raka czy toksyny.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Prof. UAM Igor Iatsunskyi. Functional Materials

Fot. Władysław Gardasz