Data publikacji w serwisie:

Naukowcy UAM na tropie megalitów

Pierwsze monumentalne grobowce megalityczne sprzed kilku tysięcy lat odkryto w Wielkopolsce dopiero w XXI w. Zdaniem archeologów jest ich jednak zdecydowanie więcej. Na ich poszukiwanie udaje się grupa badaczy z Wydziału Archeologii.

Grobowce megalityczne typu kujawskiego uznawane są za jedne z największych konstrukcji sepulkralnych wznoszonych w pradziejach w Polsce. Do 2019 r. były nieznane na terenie Wielkopolski. Wówczas ekipa naukowców z Wydziału Archeologii UAM i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu namierzyła 5 takich grobowców niedaleko Rokietnicy.

Rok później archeolodzy przeprowadzili wykopaliska na ograniczoną skalę, które potwierdziły, że kształty rysujące się na zobrazowaniach faktycznie ukazują pradziejowe grobowce typu kujawskiego.

- Takich konstrukcji jest jednak zdecydowanie więcej na terenie Wielkopolski. Wytypowaliśmy już kilka innych miejsc. W najbliższym czasie udamy się w teren, żeby potwierdzić, że znajdują się tam faktycznie - mówi PAP dr Danuta Żurkiewicz z Wydziału Archeologii, która otrzymała na ten cel środki z Narodowego Centrum Nauki.

Więcej na temat planowanych prac badawczych przeczytasz w artykule autorstwa Szymona Zdziebłowskiego na Uniwersyteckie.pl:

Link do artykułu

Życzymy miłej lektury!

Autor wizualizacji 3D: T. Wiktorzak