Data publikacji w serwisie:

Naukowcy z UAM wymyślili i opatentowali nowatorski sposób oczyszczania wody

Czy opatentowane przez naukowców z UAM odkrycie sprawi, że jeziora, które nie nadają się do rekreacji, oczyszczą się? Coraz częściej spotykamy się z zanieczyszczeniem wód w jeziorach. Jak je  oczyścić?

Na to pytanie odpowiadają badacze z Katedry Turystyki i Rekreacji WNGiG.

Od 2000 roku prof. dr hab. Zygmunt Młynarczyk i dr inż. Grzegorz Borkowski badaja stan oraz przydatność turystyczno-rekreacyjną systemów rzeczno-jeziornych. Zaobserwowali wysokim stan troficzny, który prowadzi do eutrofizacji. W jej wyniku kąpieliska dostępne dla turystów są zamykane.

Prof. Zygmunt Młynarczyk, dr inż. Grzegorz Borkowski oraz mgr inż. Adam Młynarczyk. zaproponowali nowatorski sposób oczyszczania wody w wydzielonych strefach kąpielisk

Jak to działa?

Wynalazek polega na zastosowaniu bariery oddzielającej oczyszczany fragment kąpieliska
od pozostałej części zbiornika lub cieku wodnego. Bariera ma na celu ograniczenie dopływu zanieczyszczonych wód do wydzielonej strefy kąpieliska oraz zatrzymanie dopływu zakwitów glonów. Woda w kąpielisku poddana zostanie oczyszczaniu w systemie zlokalizowanym w pobliżu wydzielonego fragmentu akwenu. Pobór wody nastąpi poprzez filtry umieszczone w dnie zbiornika lub cieku wodnego bądź poprzez odpowiednie złoże geologiczne. Dalsze oczyszczanie nastąpi w systemie, do którego woda doprowadzana będzie poprzez system pomp.

Wstępnie oczyszczona woda w złożu geologicznym lub filtrze, poddana może zostać napowietrzaniu, ozonowaniu, naświetlaniu promieniami UV. Dalej odprowadzana będzie pod ciśnieniem z powrotem do strefy kąpieliska poprzez system dyfuzorów. Ich zadaniem jest napowietrzanie oraz ogrzanie wyrzucanej wody poprzez kontakt z powietrzem atmosferycznym. W celu zwiększenia atrakcyjności turystycznej strefa przeznaczona dla kąpiących się może zostać wyposażona w urządzenia przystosowane do rekreacji wodnej, które jednocześnie będą służyły dodatkowemu napowietrzeniu wody oraz jej ogrzaniu. Pobór i oczyszczanie wody następować będzie w sposób ciągły przez cały okres użytkowania kąpieliska dla celów rekreacyjnych, natomiast po zakończeniu sezonu kąpielowego bariera zostanie otwarta i nastąpi całkowite wymieszanie się wód w kąpielisku z wodą jeziorną.

Cały artykuł dostępny na stronie uniwersyteckie.pl