Kierownik Laboratorium Kryminalistyki, entomolog i kryminalistyk, prof. UAM dr hab. Szymon Matuszewski i mgr Anna Mądra-Bielewicz, zatrudniona w Laboratorium Kryminalistyki, dokonali niezwykłego odkrycia, które pomoże w kryminalistyce. Wyniki badań ukazały się w prestiżowym czasopiśmie czasopiśmie „Frontiers in Zoology”.
Naukowcy z UAM wyjaśnili nowy sposób wytwarzania ciepła na zwłokach przez chrząszcze nekrofagiczne znane w Polsce jako padlińce pospolite (Necrodes littoralis). Wyniki badań mogą sprawić, że udoskonalone zostaną metody ustalania czasu śmierci ofiary.
Zarówno dorosłe chrząszcze, jak i larwy pokrywają zwłoki, na których żerują, wydzielinami oraz wydalinami. W naszych badaniach odkryliśmy, że ta powłoka wytwarza ciepło. Aby ustalić czas zgonu, entomolog sądowy najczęściej szacuje, w jakim wieku są niedojrzałe owady znalezione na zwłokach. Na tej podstawie ustala minimalny czas, który upłynął od śmierci. Żeby jednak oszacować wiek owada, musimy znać temperaturę, w której się rozwijał.– tłumaczył w rozmowie z PAP prof. Matuszewski.
Zdjęcia i grafika: Facebook