Dr Joanna Gościańska z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzi badania nad technologiami wykorzystującymi węgiel w nowy sposób. Za swoją pracę została wyróżniona stypendium habilitacyjnym L’Oréal-UNESCO dla Kobiet w Nauce
Dr Joanna Gościańska analizuje wielofunkcyjne mezoporowate materiały węglowe w procesach adsorpcji aktywnych substancji farmaceutycznych. Badania mają znaleźć odpowiedź na pytanie jak zastosować mezoporowate węgle jako nośniki leków. To zupełnie nowy, innowacyjny i prawie niezbadany temat. Jeśli na nośnik wprowadzona zostanie substancja farmaceutyczna, to może on zredukować jej efekty uboczne.
Projekt, nad którym pracuje dr Gościańska obejmuje leki przeciwbólowe i antybiotyki. Rezultaty badań pozwolą m.in. ograniczyć ilość dawek przyjmowanego leku, bo substancja lecznicza będzie się uwalniać w organizmie stopniowo przez cały dzień i dokładnie w tym miejscu, gdzie powinna.
Dr Gościańska jako jedna z sześciu polskich badaczek otrzymała stypendium L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Nagroda promuje kobiety, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu. Partnerami Programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Polska Akademia Nauk.
Więcej o węglu, jego właściwościach i wykorzystaniu oraz o prowadzonym projekcie badawczym można przeczytać w wywiadzie z dr Joanną Gościańską przeprowadzonym przez Ewę Konarzewską-Michalak z Życia Uniwersyteckiego.
fot. Adrian Wykrota