Data publikacji w serwisie:

Paulina Dawid. Walka zamiast papierosów i wolnej miłości

Paulinę Dawid, doktorantkę w Szkole Nauk Społecznych UAM, fascynuje historia kobiet, a szczególnie pierwszych naukowczyń przecierających szlaki kolejnym pokoleniom badaczek. Życie jednej z nich, sufrażystki Romany Pachuckiej, jest kanwą doktoratu absolwentki WSE.

Początkowo doktorantka zamierzała skupić się na badaniach osobistych dokumentów kobiet z przełomu XIX i XX wieku oraz dwudziestolecia międzywojennego. Wszystko zmieniło się, gdy natrafiła w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich na pamiętniki nieprzeciętnej osoby, Romany Pachuckiej, która przyczyniła się do wywalczenia praw wyborczych dla kobiet w 1918 roku.

Działała na tylu polach i zostawiła po sobie tak wiele materiałów, że postanowiłam poświęcić jej moje badania – mówi badaczka.

Zanim do tego doszło Paulina Dawid, jeszcze jako studentka, dołączyła do Koła Naukowego Edukacji Równościowej „Emancypacja” działającego pod opieką profesorek: Iwony Chmury-Rutkowskiej i Edyty Głowackiej-Sobiech. Badawcze szlify zdobyła w projekcie „Gdy nauka jest kobietą” o pierwszych uczonych Uniwersytetu Poznańskiego, tworząc biogram Bożeny Stelmachowskiej.

Z moich poszukiwań badawczych wynika, że większość kobiet, które poszły śladami nauki, nie zakładało rodzin. Warto o tym wiedzieć, dlatego że często brakuje krewnych, którzy mogliby kultywować pamięć o nich – mówi Paulina Dawid.

Czytaj cały artykuł na Uniwersyteckie.pl: Paulina Dawid. Walka zamiast papierosów i wolnej miłości

fot. Adrian Wykrota