Data publikacji w serwisie:

Pięcioro biologów realizuje w Ugandzie projekt finansowany z NCN Opus

Naukowcy z UAM realizują projekt badawczy w Ugandzie. Na czele zespołu stoi prof. Tomasz Osiejuk z Wydziału Biologii.  - W Murchinson Falls natknąć się można na lwa, słonia czy bawoła, w Kibale słoń nawet przepędził nas od sieci - relacjonuje pasjonującą wyprawę kierownik projektu.

Biolodzy, którzy zajmują się badaniem gołębi tropikalnych w Ugandzie to: prof. Tomasz Osiejuk, dr Paweł Szymański, dr Michał Budka, dr Magdalena Herdegen-Radwan i mgr Małgorzata Niśkiewicz. Ich projekt finansowany z NCN Opus brzmi „Kompromis między sygnalizowaniem przynależności do gatunku i rozróżnianiem osobniczym u tropikalnych gołębi z rodzaju Turtur” finansowany z NCN Opus.

W praktyce oznacza to, że naukowcy analizują ewolucję zdolności do rozpoznawania zarówno blisko spokrewnionych gatunków, jak i osobników w obrębie gatunku na podstawie sygnałów dźwiękowych.

Obiekt badań to wszystkie pięć gatunków z rodzaju Turtur, niewielkich, endemicznych dla Afryki gołębi o bardzo zbliżonych sygnałach, używanych podczas obrony terytorium i do wabienia samic. Naukowcy realizowali projekt w trzech parkach narodowych w Ugandzie.

Jeśli interesuje Cię jak wyglądają badania i jakie działania podejmują biolodzy oraz co znajduje się w ich planach badawczych, zachęcamy do przeczytania całego artykułu Ewy Konarzewskiej-Michalak na stronie "Życia Uniwersyteckiego".