Dr Maciej Behnke z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki oraz dr Nicholas Coles z Uniwersytetu Stanforda pracowali razem nad pomysłami badawczymi, które pomogą rozwinąć naukę afektywną. Dzięki wsparciu IDUB działali razem w Poznaniu, Bostonie i Stanfordzie, gdzie opracowywali główne elementy wniosku o przełomowy grant.
W świecie nauki pojawiają się fascynujące pytania, które wymagają poszerzenia horyzontów i twórczych rozwiązań. Do odpowiedzi na pytania typu:
- Czy ludzie powszechnie doświadczają zmian fizjologicznych podczas przeżywania emocji?
- W jaki sposób stres / samotność / nierówności wpływają na fizjologię ludzi na całym świecie?
…potrzeba infrastruktury do badań psychofizjologicznych, która jest globalnie rozproszona i wystandaryzowana. Prace nad tym jak zaadresować te pytania, naukowcy rozpoczęli w zeszłym roku, m.in. spotykając się w Berlinie przy okazji wręczenia nagrody The Einstein Foundation Award dla dra Colesa oraz kierowanego przez niego Psychological Science Accelerator.
Pod koniec sierpnia tego roku dr Coles zawitał do Poznania, gdzie podczas serii spotkań omawiano różne wyzwania i możliwe rozwiązania dotyczące międzynarodowej współpracy badawczej. To zainspirowało badaczy do odwiedzenia grupy Emognition z Politechniki Wrocławskiej, gdzie w trakcie spotkania omówili m.in politykę i priorytety fundatorów utrudniające finansowanie współpracy międzynarodowej. W trakcie wizyty w Poznaniu dr Coles miał okazję zobaczyć możliwości i wyzwania, jakie kryją się przed prowadzeniem badań psychofizjologicznych w Polsce.
Następnie, doktorzy Coles i Behnke spotkali się w Bostonie podczas konferencji "2023 Affective Computing + Intelligence Interaction Conference". Wspólnie z Zespołem Emognition (dr Stanisław Saganowski i mgr Bartosz Perz) zorganizowali warsztat o nazwie "EPiC 2023: Emotion Physiology and Experience Collaboration". Podczas tego warsztatu, profesor Lisa Feldman Barrett z Northeastern University wygłosiła inspirujący wykład, zatytułowany "Przewartościowanie Kontekstu: Myślenie populacyjne, realizm relacyjny i badanie emocji". Następnie, omówione zostały wyniki wyzwania, w którym 15 zespołów zajmujących się informatyką afektywną dołożyło wszelkich starań, aby wykorzystać fizjologię do modelowania dwóch podstawowych wymiarów emocji: walencji i pobudzenia. Rozmowy prowadzone podczas tej konferencji pozwoliły naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób informatyka afektywna może przyczynić się do odpowiedzi na istotne pytania w dziedzinie nauk afektywnych. Pobyt w Bostonie został zwieńczony konsultacjami w sprawie grantu z profesor Lisą Feldman Barrett na Northeastern University w Bostonie.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Poznań, Boston i Stanford. Dr Behnke na grantowej ścieżce