PPNT i UAM w rankingu liderów innowacji cyfrowych

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznański Park Naukowo Technologiczny zawiązali konsorcjum, w skład którego weszli: Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice Sp. z o.o.” oraz firma Apollogic sp. z o.o., aby stanąć do rywalizacji o prestiżowy grant.

Konsorcjum  zdobyło 3 miejsce w liście rankingowej, otrzymując dofinansowanie na działalność w zakresie świadczenia wysokiej jakości usługi wsparcia transformacji cyfrowej. Do konkursu zgłoszono 42 aplikacje, ale wyłoniono spośród nich pięć najlepszych DIHów (Digital Innovation Hub).

Konsorcjum, w składzie którego znaleźli się: UAM oraz PPNT otrzymało dofinansowanie w konkursie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii o nazwie:  „Standaryzacja usług Hubów Innowacji Cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw” w ramach Programu Ministra na lata 2019 – 2021 p.n. „Przemysł 4.0”.

Powodem ogłoszenia konkursu jest potrzeba sprostania oczekiwaniom rewolucji w przemyśle zwaną Gospodarką 4.0, czyli włączeniu rozwiązań cyfrowych do sektorów gospodarki.

Wybrane podmioty mają doprowadzić do standaryzacji  świadczonych przez  nie  usług niefinansowego  wsparcia  przedsiębiorców  w zakresie produktowej,   usługowej oraz   organizacyjnej   transformacji,   przy wykorzystaniu najnowocześniejszych  rozwiązań technologicznych.

Wysoką lokatę konsorcjum na liście rankingowej zapewniły: kompetencje w obszarze technologii cyfrowych, kreowania nowych rozwiązań, wdrożeń i sprzedaży usług, liczne powiązania sieciowe z podmiotami sfery gospodarczej, naukowej, samorządowej oraz instytucjonalnej w skali lokalnej, regionalnej, krajowej, europejskiej i globalnej, a także odpowiednia infrastruktura i doświadczenie wdrożeniowe.

DIH podejmie współpracę z przedsiębiorstwami, które w transformacji cyfrowej widzą szansę na utrzymanie lub rozwinięcie swojej przewagi konkurencyjnej. Będzie adresował swoje usługi do

• dojrzałych przedsiębiorstw potrzebujących rozwiązań, które umożliwią ocenianie opłacalności oraz wdrażanie nowoczesnych technologii cyfrowych,
  • młodych firm technologicznych, które powstały w oparciu o zaawansowane technologie cyfrowe. Firmy te często są dostawcami rozwiązań cyfrowych dla dojrzałych przedsiębiorstw.

W ramach działań przewidziano warsztaty praktyczne, testowanie prototypowych rozwiązań oraz propozycje, o których przeczytacie w artykule „Życie Uniwersyteckie”.

Autor: Anna Ciamciak