Grupa RAT (Resilience Academic Team), skupiająca młodych naukowców i naukowczynie, proponuje nową ideę: humanistykę prewencyjną, która zachęca do wypracowania strategii adaptacyjnych i ochronnych wobec skutków funkcjonowania w stanie permanentnego kryzysu.
RAT skupia osoby z kilku ośrodków akademickich w Polsce: z Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia, które uczestniczą w ogólnopolskich seminariach prowadzonych przez prof. Ewę Domańską z Wydziału Historii UAM. Grupa, którą tworzą: dr Gabriela Jarzębowska, Jarosław Jaworek, Michał Kępski, Joanna Klisz, dr Agnieszka Kłos, dr Jacek Małczyński, dr Piotr Słodkowski, dr Mikołaj Smykowski, dr Monika Stobiecka, Tomasz Wiśniewski i Małgorzata Wosińska, wybrała szczura (ang. rat) na swoją identyfikację wizualną jako symbol inteligencji, kreatywności, myślenia kategoriami wspólnotowymi, rezyliencji i zdolności przetrwania w skrajnych warunkach.
Współpraca badaczy i badaczek polega między innymi na popularyzowaniu nowych form zbiorowego autorstwa i kolektywnego tworzenia wiedzy. W ten sposób grupa uczy się, jak skutecznie funkcjonować pomimo codziennych trudności. Niedawno grupa wydała wspólną publikację „Humanistyka prewencyjna”.
– Mierząc się z nimi, nabieramy poczucia indywidualnego i zbiorowego sprawstwa, nabieramy przeświadczenia, że często trudno, ale warto działać razem. Traktujemy nasz zespół jako platformę wymiany koncepcji i dyskusji, lecz także jako przestrzeń zrozumienia i wsparcia, myśląc o naszych relacjach w kategoriach akademickiego pokrewieństwa – deklaruje Mikołaj Smykowski. Ewa Domańska dodaje: – Będąca jednym z efektów aktywności grupy książka to także „pot i łzy” wspólnych działań. Przygotowanie jej było wyzwaniem i ważnym formacyjnym doświadczeniem, trudną lekcją współpracy, pokory i poświęcenia.
Czytaj cały artykuł na Uniwersyteckie.pl: Prof. Ewa Domańska. Humanistyka receptą na kryzys?
fot. Adrian Wykrota