Data publikacji w serwisie:

Prof. Mariusz Lamentowicz. Urzekły mnie torfowiska

Badacz torfowisk prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych popularyzuje wiedzę w mediach społecznościowych. – Tego nie da się zrobić z poziomu zamkniętego gabinetu czy laboratorium zatrzaśniętego przed światem na cztery spusty – mówi na łamach Życia Uniwersyteckiego. Zapraszamy do lektury wywiadu z Panem Profesorem. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Smura.

Pana aktywność w promowaniu badań, ale i zagrożeń dla środowiska jest budująca. Jakiś czas temu wybrał pan social media i od tego momentu zarówno Twitter, jak i Facebook to miejsca, gdzie można pana spotkać bardzo często. Czemu akurat tam?

– Warto śledzić obecne trendy i dostosować się do nich. Social media to dotarcie do odbiorców, na których nam, mnie, szczególnie zależy. Jako naukowcy mamy do spełnienia misję i te narzędzia pozwalają nam ją spełniać. Docieramy, edukujemy, informujemy o zagrożeniach. Tego nie da się zrobić z poziomu zamkniętego gabinetu czy laboratorium zatrzaśniętego przed światem na cztery spusty. To wygodna postawa, ale nie ma nic wspólnego z misją. Dodam nawet, że trzeci punkt oceny parametryzacyjnej każdego naukowca dotyczy efektu społecznego. Warto się nad nim pochylić…

Zaraża pan swoją aktywnością koleżanki i kolegów?

– Przyznam, że z różnym skutkiem. Na szczęście coraz więcej jest wokół mnie koleżanek i kolegów, którzy nie boją się wychodzić do ludzi. Takie nazwiska jak Katarzyna Marcisz, Paweł Matulewski często spotkamy w social mediach i możemy liczyć na ich ciekawe spostrzeżenia. Kompetentny naukowiec dzięki tej platformie może naprawdę sporo zdziałać. Gorzej, gdy z kompetencji pozostaje parcie na szkło, a coś takiego również możemy zaobserwować.

Akurat WNGiG na naszej uczelni należy do najaktywniejszych.

– Zapewne, ale wciąż zbyt mało otwarci jesteśmy, jeśli chodzi na przykład o informowanie o zagrożeniach dla klimatu, a czas biegnie jak szalony. Miałem okazję prowadzić zajęcia na temat torfowisk i spotykać się z ludźmi z różnych środowisk i w różnym wieku. Jestem zdania, że globalne ocieplenie budzi spore emocje i wzbudza zainteresowanie zarówno u dzieci, jak i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zależy mi, aby być blisko ludzi. Współpracuję i z leśnikami, i rolnikami. Współpracuję także z samorządowcami. Wszystko po to, by zarówno edukować, jak i samemu się uczyć.

Czytaj cały wywiad na Uniwersyteckie.pl: Prof. Mariusz Lamentowicz. Urzekły mnie torfowiska