Projekt naukowy prof. Grażyny Liczbińskiej z Wydziału Biologii UAM pt. „Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu, 1830-1930" został doceniony przez prestiżowe brytyjskie wydawnictwo Routledge.
Prof. Liczbińska otrzymała możliwość opracowania specjalnego wydania czasopisma The History of the Family, którego tematem przewodnim będzie wpływ stresów środowiskowych na społeczeństwo. Jest to temat tożsamy z prowadzonymi przez Panią Profesor badaniami w ramach projektu „Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu, 1830-1930".
Przedmiotem badań prowadzonych w ramach wspomnianego projektu jest rodzina poznańska w latach 1830-1930. Do realizacji projektu zespół pod kier. prof. Liczbińskiej wykorzystuje indywidualne informacje o urodzeniach, zawartych małżeństwach i zgonach, spisane z ksiąg parafialnych parafii katolickich i protestanckich w Poznaniu. Księgi zdeponowane są w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Na ich podstawie zrekonstruowane zostaną historie rodzin poznańskich, które posłużą do zweryfikowania hipotez badawczych.
– Chcieliśmy zbadać wpływ dobrostanu społecznego, ekonomicznego i psychicznego rodziny na kondycję biologiczną i społeczną potomstwa. Dzięki wieloaspektowym badaniom rodziny staraliśmy się pogłębić dotychczasową wiedzę o rodzinie poznańskiej na przestrzeni 100 lat i wypełnić luki w stanie wiedzy na temat interakcji pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz na temat ich społecznych, kulturowych i biologicznych konsekwencji – mówi prof. Liczbińska w wywiadzie opublikowanym na łamach Życia Uniwersyteckiego (Link do wywiadu „Prof. Grażyna Liczbińska. Rodzina źródłem wiedzy o Poznaniu”).
Efektem projektu będzie m.in. baza danych mieszkańców Poznania, złożona z indywidualnych informacji o wszystkich składowych ruchu naturalnego: małżeństwach, urodzeniach i zgonach od pierwszej połowy XIX wieku do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Baza zostanie zbudowana według standardów międzynarodowych i będzie powiązana z istniejącymi już podobnymi bazami danych dla Europy. Zostanie także udostępniona polskiemu odbiorcy poprzez przygotowaną bezpłatną aplikację internetową, która umożliwi zainteresowanym odnalezienie informacji o swoich przodkach.
Po raz pierwszy badania zostały zaprezentowane na arenie międzynarodowej podczas konferencji naukowej w Królestwie Niderlandów, gdzie Pani Profesor poleciała jako laureatka konkursu ID-UB (konkurs 093 „Konferencje naukowe”).
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź stronę projektu „Rodzina jako źródło wiedzy o historycznym Poznaniu, 1830-1930"
Fot. Adrian Wykrota