Repozytorium Cyfrowe Archiwum Audiowizualnego Wydziału Nauk o Sztuce to kolejna inwestycja, która powstała na UAM w ramach projektu „Cyfrowa Infrastruktura Badawcza dla Humanistyki i Nauk o Sztuce DARIAH-PL”. Baza obejmuje wybrane zbiory Instytutu Historii Sztuki oraz Instytutu Muzykologii.
W ramach repozytorium udostępnione zostały materiały pochodzące z trzech kolekcji – Fototeki Instytutu Historii Sztuki UAM, Archiwum Instytutu Historii Sztuki UAM oraz Zbiorów fonograficznych Instytutu Muzykologii UAM. Poza unikatowym charakterem dokumentacyjnym bazy, do jej zalet zaliczyć można wieloformatowość. Wśród zasobów znajdują się skany dokumentów, fotografii, grafik, a także nagrania dźwiękowe.
Koordynatorką repozytorium i kierownikiem zespołu w IHS jest dr Kamila Kłudkiewicz, zaś pracą zespołu muzykologów z IM kieruje dr Łukasz Smoluch. Za opracowanie reprodukcji z zasobów IHS odpowiada Marcin Sokalski.
– Moja wizja polegała na tym, by każda reprodukcja była udostępniana w awersie i rewersie, co nie jest typowe dla zbiorów reprodukcyjnych oraz muzealnych, które zwykle pokazują jedną stronę – mówi dr Kamila Kłudkiewicz (żródło: DARIAH-PL. Historycy sztuki i muzykolodzy otwierają zbiory | Uniwersyteckie.pl). – W przypadku obrazu to nie jest kłopot, chociaż szkoda, że użytkownik nie może zobaczyć, co się dzieje na odwrocie, ale w przypadku rzeźby, struktury trójwymiarowej to dramat. Jako historyk kolekcjonerstwa i historii muzeów położyłam nacisk na to, by każdy z obiektów w bazie był powiązany z konkretną jednostką uniwersytecką. Jeżeli jesteśmy w stanie stwierdzić, że dana reprodukcja pochodzi na przykład z Akademii Królewskiej, jest to zawsze odnotowane. Klikając na nazwę instytucji, otworzymy wszystko, co jest związane z pierwszym etapem funkcjonowania historii sztuki w Poznaniu.
Repozytorium znaleźć można pod adresem archiwum.wnos.amu.edu.pl, a materiały w nim zgromadzone dostępne są dla każdego. Wyjątek stanowią nagrania etnomuzykologiczne pochodzące z lat 1976–2006, zebrane podczas objazdów – badań prowadzonych w terenie wraz ze studentami. Ze względu na prawa autorskie nagrywanych osób i ich spadkobierców pliki dźwiękowe nie mogą być upowszechnione w sposób otwarty. Na stronie internetowej repozytorium znajdziemy opisy objazdów, natomiast dostęp do nagrań otrzymają tylko badacze, którzy zgłoszą się do IM.
Odwiedź stronę internetową Repozytorium Cyfrowego Archiwum Audiowizualnego WNoS