Data publikacji w serwisie:

Usunąć antybiotyki z wody. Prof. UAM Łukasz Wolski

– Antybiotyki znajdujące się w ściekach stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi – przekonuje prof. UAM Łukasz Wolski z Wydziału Chemii. Naukowiec opracowuje katalizatory umożliwiające proste i szybkie usuwanie tego typu zanieczyszczeń z wody. Na swoje badania otrzymał finansowanie w ramach programu NCN Sonata.

Projekt nosi tytuł „Katalizatory na bazie mieszanych tlenków metali do usuwania zanieczyszczeń antybiotykowych z wód poprzez proces ozonowania wspomagany światłem" i będzie realizowany na Wydziale Chemii UAM przy wsparciu zespołów badawczych z Centrum NanoBioMedycznego oraz chemików z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że antybiotyki pełnią bardzo ważną rolę w ochronie życia ludzi. Z tego też powodu od wielu lat obserwuje się znaczny wzrost ich konsumpcji. Szacuje się, że w 2030 roku konsumpcja ta wzrośnie o 200% względem odnotowanej w 2015 roku.

Tymczasem badania naukowe potwierdzają, że znaczna część spożywanych antybiotyków zostaje wydalona z organizmów w aktywnej postaci i trafia do ścieków. W niektórych przypadkach może to być nawet 90% początkowej dawki leku. Najwięcej tego typu zanieczyszczeń znajduje się w ściekach ze szpitali.

– Wiele konwencjonalnych metod oczyszczania ścieków zawierających antybiotyki nie umożliwia ich całkowitego usunięcia. W rezultacie antybiotyki trafiają do ekosystemu. Nawet niewielkie ilości tych związków chemicznych w wodach lub glebach mogą w długoterminowej perspektywie przyczynić się do wytworzenia przez bakterie mechanizmów obronnych umożliwiających im funkcjonowanie w takim środowisku. To w konsekwencji może doprowadzić do sytuacji, w której w wyniku mutacji pojawią się bakterie odporne na działanie leków – przestrzega prof. Wolski.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Usunąć antybiotyki z wody. Prof. UAM Łukasz Wolski

fot. Władysław Gardasz