Profesor UAM Michał Cegłowski z Wydziału Chemii uczestniczy w projekcie badawczym WATER-BIOFIL, którego celem jest przygotowanie nowoczesnego biodegradowalnego filtra do odsalania i oczyszczania wody. Znajdzie on zastosowanie m.in. na terenach objętych powodziami.
Projekt WATER-BIOFIL finansowany jest w ramach europejskiego programu do zadań celowych Water4All. Głównym celem Water4All jest przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu. W ramach programu realizowanych jest wiele projektów badawczych z dziedziny nauk geograficznych, geologicznych, a także chemicznych, mających określić w perspektywie najbliższych lat zapotrzebowanie na wodę w różnych regionach Europy, a następnie opracować strategie działania w przypadku braku dostępu do wody pitnej w rejonach dotkniętych klęskami żywiołu.
W skład międzynarodowego konsorcjum, które realizować będzie projekt WATER-BIOFIL, wchodzą instytucje naukowe z trzech krajów: rumuński Narodowy Instytut Badań i Rozwoju w Chemii i Petrochemii ICECHIM, Uniwersytet w Toulon we Francji oraz Wydział Chemii UAM. Głównym zadaniem, jakie stawiają sobie naukowcy, jest opracowanie prototypu filtra o dużych właściwościach adsorpcyjnych dla terenów, na których w wyniku katastrofy klimatycznej źródła wody zostały skażone. Filtr działać będzie pod ciśnieniem, podłączony np. do rur wodociągowych oczyści płynącą w nich wodę z mułu i piasku, a także ze szkodliwych związków chemicznych i bakterii.
Dodatkowo filtr będzie też bezpieczny dla środowiska. Biodegradowalna ma być zarówno obudowa, jak i jego wkład zbudowany na bazie chitosanu i innych polimerów.
Projekt ma charakter wdrożeniowy, w przygotowanie prototypu biofiltra zaangażowane będą trzy przedsiębiorstwa.
– Idea jest taka, aby filtry, nad którymi pracujemy, były w stanie nie tylko oczyścić wodę z zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, ale również same nie szkodziły środowisku, uwalniając mikroplastik i inne toksyczne substancje – tłumaczy prof. Cegłowski.
Poznańscy naukowcy pod kierunkiem prof. Michała Cegłowskiego od kilku lat prowadzą badania nad polimerami z grupy polioksazolin. Są to materiały, które dzięki odpowiedniej metodzie syntezy mogą posiadać dużą zdolność adsorpcji związków organicznych. Mają one znaleźć zastosowanie w prototypie filtra.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Woda dla wszystkich! Prof. UAM Michał Cegłowski
fot. Władysław Gardasz