Czy miękkie jedzenie wpływa na kształt czaszki? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Anna Walczak, doktorantka z Wydziału Biologii UAM.
– Analizuję konsekwencje zmian, które zaszły w ludzkim narządzie żucia na przestrzeni ostatnich kilkuset lat, będące wynikiem zmiany diety – tłumaczy. I dodaje – z twardych, poddanych minimalnej obróbce pokarmów na miękkie i wysoko przetworzone.
– Zjawisko to wiąże się ze wzrostem problemów ortodontycznych (wady zgryzu czy opóźnienie wyrzynania się „zębów mądrości”). Siły biomechaniczne wytwarzane podczas żucia wpływają na całą czaszkę, nie tylko zęby.
W ramach projektu doktorantka analizuje modele czaszek z dwóch populacji historycznych – średniowiecznej i nowożytnej, uzyskane za pomocą skanera 3D, a także obrazy czaszek osób współcześnie żyjących, pozyskane za pomocą tomografii komputerowej.
– Wykorzystam morfometrię geometryczną – metodę polegającą na nałożeniu gęstej siatki punktów na badane obiekty w przestrzeni trójwymiarowej. Choć geneza tych procesów wciąż pozostaje niejasna, mam nadzieję, że moje badania przyczynią się do ich wyjaśnienia – podsumowuje.
Badanie uzyskało finansowanie w konkursie PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki.
Archiwum prywatne Anny Walczak