Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anitą Brzyszcz, doktorantką Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, która przyjrzała się stereotypom polskości ukazanym w memach internetowych. Rozmowę przeprowadziła Jagoda Haloszka z „Życia Uniwersyteckiego”.
Janusz Nosacz to postać kultowa w świecie memów internetowych. Jest żonatym mężczyzną narodowości polskiej, despotycznym ojcem, reprezentantem niższej klasy majątkowej, bez wykształcenia wyższego, o poglądach mocno konserwatywnych. Na wczasy nie wybiera się bez swoich nieodłącznych atrybutów: skarpet, sandałów i reklamówki z „Biedronki”.
Memy o Nosaczu stanowią stereotypowy obraz polskiego społeczeństwa, w którym funkcjonuje tradycyjny model rodziny, opierający się o ściśle określone role matki (Halyny) i ojca (Janusza).
„Sfera aktywności zawodowej i wyżywienie rodziny to domena ojca. Królestwem matki jest kuchnia. Jeśli chodzi o wychowywanie dzieci – ojciec jest egzekutywą, matka łagodzi jego przemocowe zapędy, ale jest konsekwentna i stanowcza, bo chce, żeby dzieci „wyszły na ludzi”” – tłumaczy Anita Brzyszcz.
Kim są twórcy i odbiorcy memów z Nosaczem? Czy w tym memetycznym przekazie możemy doszukać się własnych doświadczeń? Na czym dokładnie polega mentalność „polacko-cebulacka”?
Odpowiedzi znajdziesz w wywiadzie opublikowanym na łamach portalu Uniwersyteckie.pl:
Link do wywiadu
Rozmowę przeprowadziła Jagoda Haloszka.
Życzymy przyjemnej lektury!
fot. Adrian Wykrota