Data publikacji w serwisie:

Podrabianie pieniędzy kwantowych wykonanych z fotonów

bitcoin

Zapraszamy na transmisje online wykładu dr. hab. Karola Bartkiewicza pt. "Podrabianie pieniędzy kwantowych wykonanych z fotonów", który odbędzie się na Wydziale Fizyki UAM w środę 13 listopada 2019 o godz. 10:45.

Streszczenie:

Problem fałszowania pieniędzy jest tak stary jak pieniądze. Nawet obecnie używane banknoty ulegają ciągłej modernizacji (np. banknot 200 zł w lutym 2016), która jest formą wyścigu zbrojeń miedzy fałszerzami a mennicami. Wraz z rosnącą ilością oraz złożonością zabezpieczeń zwiększa się poziom trudności wykonania banknotów oraz ich weryfikacji. Technologia ciągle się rozwija i nawet na powszechnie dostępnym sprzęcie można nielegalnie drukować podrobione banknoty, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od oryginałów. Przy większym wysiłku można nawet podrobić inne zabezpieczenia i właściwie nie ma fizycznych ograniczeń na dokładność fałszerstwa. Zastanawiając się nad przyszłością systemów płatniczych oraz postępu technologicznego należy wziąć pod uwagę scenariusz, w którym fałszowanie pieniędzy niezależnie od ich zabezpieczeń stanie się równie łatwe i dostępne jak w dniu dzisiejszym zdobycie i obsługa drukarki biurowej. Taki scenariusz jest realny jeżeli pozostaniemy w świecie rządzonym prawami fizyki klasycznej. Pieniądze kwantowe, wymyślone jako ciekawostka przez Wiesnera w latach siedemdziesiątych XX wieku, rozwiązują niektóre problemy z którymi mierzą się współczesne waluty. Banknoty kwantowe są niemożliwe do podrobienia ze względu na prawa mechaniki kwantowej, które zabraniają ich idealnego kopiowania lub oczytania nieznanej z góry informacji. Rozwiązuje to problem fałszerstwa, gdyż żeby coś skopiować trzeba to odczytać. W naszych badaniach postanowiliśmy przeanalizować możliwość realizacji takich banknotów przy zastosowaniu obecnie istniejących metod optycznych. Oznacza to, że nasze banknoty składają się ze światła. Zbadaliśmy też jak dobrze możemy je podrobić przy zastosowaniu najlepszych dostępnych metod linowej optyki kwantowej. Nasze wyniki zostały dostrzeżone przez media czego wynikiem jest szereg publikacji popularnych m.in. w Science News, phys.org, naukawpolsce.pap.pl, tvn24.pl,cordis.europa.eu, oraz wyróżnienie naszych badań przez czasopismo Nature Physics.  W trakcie wykładu dowiemy się czym są oraz jak wykonać banknoty kwantowe, poznamy ich własności fizyczne i zastanowimy się przyszłością środków płatniczych.

Oglądaj online:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki Windows media Player

Alternatywnie, można obejrzeć transmisję bezpośrednio /kliknij/

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVDmrealizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM.