Z powodu nagłej choroby prelegenta, zapowiadane seminarium zostało odwołane! 21 kwietnia br. o godz. 18:00 na MS Teams odbędzie się kolejne spotkanie w ramach seminariów otwartych Zakładu Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM. Prof. Sam Binkley przedstawi referat pt. „Neoliberalny dobrostan i terapeutyczne urządzanie: co się dzieje, gdy życie emocjonalne zostaje sprywatyzowane?” ("Neoliberal Well-being and Therapeutic Government: What Happens When we Privatize Emotional Life?").
Z powodu nagłej choroby prelegenta, zapowiadane seminarium zostało odwołane!
Współczesna obsesja na punkcie dobrego samopoczucia sprawiła, że krytycy określają dzisiejsze czasy jako terapeutyczne. Zarządzanie osobistym dobrostanem poprzez psychologiczne poradniki, treningi uważności i inne eksperckie technologie zaczyna dziś wypierać innego rodzaju funkcje pełnione przez rządy i instytucje. Być może na skutek intensyfikacji neoliberalnej prywatyzacji, postmodernistycznej fragmentaryzacji oraz późnonowoczesnej autorefleksji, podmioty odpowiadające za regulację jednostkowego dobrostanu stały się kluczowe dla rozwoju praktyk zarządzania i kontroli.
Podczas najbliższego Seminarium Otwartego profesor Sam Binkley (Emerson College, USA) przyjrzy się temu, jaki wpływ na wzrost kultury terapeutycznej miał pewien sposób myślenia, zapoczątkowany w pracach Michela Foucault a spopularyzowany w ostatnim czasie jako teoria „governmentality” [pl: urządzanie, rządzenie, rządomyślność]. W nurcie krytycznej refleksji nad neoliberalnym urządzaniem, dyskusja będzie dotyczyć niektórych współczesnych zmian w zarządzaniu dobrym samopoczuciem i troską o siebie, w kontekście zarówno amerykańskim jak i globalnym. Dobrostan wyraża się tu w perspektywie jednostkowych interesów, co umniejsza relacyjne i społeczne cechy życia jednostek.
Profesor Binkley w swoim wystąpieniu skupi się na trzech aspektach omawianego zjawiska. Po pierwsze, nagłe zainteresowanie szczęściem i rozkwitem emocjonalnym zostanie omówione zarówno jako kwestia osobistego samopoczucia, jak i w kontekście dobra ekonomicznego i społecznego. Po drugie analiza praktyk na rzecz różnorodności rasowej i kulturowej pokaże, w jaki sposób rekonstruowanie „bycia białym” jako przywileju służy prywatyzacji afektu rasowego [racial affect]. Po trzecie, refleksja nad współczesnymi konfliktami na świecie będzie pretekstem do dyskusji na temat tego, w jaki sposób dyskurs terapeutyczny prywatyzuje społeczny charakter wydarzeń traumatycznych.
Link do spotkania (MS Teams)
O wykładowcy
Sam Binkley jest profesorem socjologii w Emerson College w Bostonie. W swoich badaniach analizuje społeczne produkowanie podmiotowości, tożsamości i osobowości poprzez literaturę popularną i poradniki. Czerpiąc z koncepcji biowładzy i urządzania Michela Foucault, jak i wielu przedstawicieli teorii krytycznej, Profesor Binkley analizuje popularną psychologię, ruchy lajfstajlowe lat 70., dyskursy antyrasistowskie i multikulturowe, a także afektywne, cielesne i emocjonalne kultury neoliberalizmu, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie podmiotowości. Jest autorem dwóch monografii: Happiness as Enterprise: An Essay on Neoliberal Life (SUNY) oraz Getting Loose: Lifestyle Consumption in the 1970s (Duke), oraz współredaktorem książki Foucault for the 21st Century (Cambridge Scholars). Publikuje w takich czasopismach jak: Body & Society, History of Human Sciences, Time and Society, Foucault Studies, Cultural Studies, Rethinking Marxism, Subjectivity and the Journal for Cultural Research.