Seminarium otwarte „Zastosowanie teorii praktyk w badaniach życia rodzinnego”

Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu seminariów otwartych „Użytki badawcze z teorii praktyk społecznych”, które odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 17:00. Podczas seminarium prof. Małgorzata Sikorska przedstawi referat pt. „Zastosowanie teorii praktyk w badaniach życia rodzinnego”. Seminarium odbędzie się w formie hybrydowej: w sali 107, budynek D, na Kampusie Ogrody UAM, ul. Szamarzewskiego 89, a także na MS Teams.

Prezentacja ma trzy zasadnicze cele. Po pierwsze – pokazanie zastosowania teorii praktyk w badaniach z obszaru socjologii życia rodzinnego. W tym kontekście, omówione zostaną: pojęcie „praktyk rodzinnych” zaproponowane przez Davida Morgana oraz koncepcja displaying families autorstwa Janet Finch. Po drugie – pokazanie konsekwencji aplikowania paradygmatu praktyk zarówno dla definiowania, jak i dla metodologii badania rodzin. Wreszcie, po trzecie – namysł nad zaletami, a przede wszystkim wyzwaniami związanymi z aplikowaniem teorii praktyk do badania życia codziennego rodzin. W trakcie realizacji badań (projekt: „Praktyki rodzicielskie we współczesnych polskich rodzinach – rekonstrukcja codzienności”, OPUS NCN), analizy wyników oraz ich opisywania uwidoczniły się problemy natury metodologicznej. Główny z nich dotyczy możliwości oraz sensu badania praktyk przy zastosowaniu wywiadów jako metody badawczej.

Link do spotkania online (MS Teams)

O wykładowcy

Dr hab. Małgorzata Sikorska jest zatrudniona jako profesorka uczelni na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą: socjologii życia rodzinnego i intymności, przemian współczesnego społeczeństwa polskiego oraz socjologicznej analizy dyskursu. Od 2015 roku jest kierowniczką studiów II stopnia prowadzonych na UW: Język i społeczeństwo – interdyscyplinarne studia nad dyskursem.

Więcej informacji: https://socjologia.amu.edu.pl/aktualnosci/949-malgorzata-sikorska-zastosowanie-teorii-praktyk-w-badaniach-zycia-rodzinnego