Data wydarzenia:

Szwedzki umiar i duńskie szczęście - zapraszamy na wykłady otwarte

zima

Serdecznie zapraszamy na wykłady o tematyce skandynawskiej, które zostaną wygłoszone  21 maja 2019 r. w ramach  Dnia Różnorodności Kulturowej

  • LAGOM, CZYLI SZWEDZKI UMIAR BEZ UMIARU?

dr Natalia Kołaczek

godz. 9.30, sala C3 (wykład rozpocznie się bezpośrednio po uroczystej inauguracji DRK)

Szwedzkie lagom okrzyknięto następcą duńskiego hygge, opisywanego jako klucz do szczęścia. Słowa te często zestawia się jako synonimy, choć lagom znaczy „w sam raz”, „odpowiednio”, „wystarczająco”, „nie za dużo, nie za mało”. Skąd wzięło się lagom i czy rzeczywiście jest szwedzką receptą na szczęście? Jak to słowo używane jest w Szwecji, a jak przedstawiane jest za granicą? I wreszcie: czy Szwedzi rzeczywiście tak dbają o umiar?

  • SZCZĘŚLIWY JAK DUŃCZYK

(wykład z cyklu: Wydziałowe Wykłady Otwarte)

dr hab. Sylwia Izabela Schab

godz. 15.00, sala 104B

Duńczycy od lat królują w światowych rankingach poziomu szczęścia. Co sprawiło, że ten niewielki liczebnie naród z ubogiej w słoneczne dni Europy Północnej osiągnął mistrzostwo w poczuciu szczęścia? Podczas wykładu zastanowimy się nad strukturalnymi przyczynami tego stanu rzeczy: nad tym, jak duńska kultura, mentalność i wartości wskazywane przez samych Duńczyków jako najważniejsze dla ich życia społecznego (m.in. równouprawnienie, tolerancja, wspólnotowość) wpływają na poczucie szczęścia obywateli. Jaką rolę odgrywa słynny już na całym świecie duński fenomen hygge?