Data wydarzenia:

Wykład „Hermeneutyka wielojęzykowości oraz droga okrężna rozumienia świata kultury chińskiej”

Wydział Filozoficzny UAM zaprasza na kolejne seminarium! Tym razem wysłuchamy wykładu pt.: Hermeneutyka wielojęzykowości oraz droga okrężna rozumienia świata kultury chińskiej.

Prelegent: prof. UAM dr hab. Tomasz R. Szymczyński z Zakładu Filozofii i Teorii Polityki (Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM)

Czas i miejsce: 22 kwietnia, godz. 17:00, sala 215, Wydział Filozoficzny UAM (Kampus Ogrody, ul. Szamarzewskiego 89c)

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3qWEvVAx4

Abstrakt wystąpienia

Hermeneutyka wielojęzykowości to nazwa autorskiej propozycji metodologicznej, która w dużym stopniu oparta jest na założeniach wyprowadzonych przez twórcę hermeneutyki filozoficznej – Hansa-Georga Gadamera oraz jego wielkiego kontynuatora Jeana Grondina. Przy czym wraz z poważnym wzięciem pod uwagę wglądu określanego jako hipoteza Sapira-Whorfa w swej tak naprawdę zawsze przecież umiarkowanej wersji, jak i postulatów artykułowanych m.in. przez Jacquesa Derridę i jego dekonstrukcjonizm.

Tutaj, w kontekście prób właściwego uchwycenia specyfiki chińskiego obszaru kulturowego, zaproponowana zostaje m.in. wraz z krytyczną analizą pracy François Julliena.

W rezultacie Gadamerowską koncepcję językowości (die Sprachlichkeit, linguisticality) zastąpiono ideą wielojęzykowości (die Vielsprachlichkeit, multilinguisticality), co ma dodatkowo podkreślać wagę przekonania o konieczności odejścia od zasady niewidzialnego tłumacza. Jednocześnie przesunięcie akcentu w stronę wyzwań translatorskich jako fundamentu rozumienia kieruje uwagę na zagadnienie potrzeby swoistej redefinicji koncepcji przekładu, który okazuje się niezbędny w znacznie szerszym polu, niż jest to przyjmowane w potocznym oglądzie. Tu doniosłą rolę odgrywają m.in. koncepcje retoryki wieloprzekładu, retoryki obrazu oraz retoryki ciszy.

Wykład opiera się na tezach wyprowadzonych w książce: T.R. Szymczyński, „Polityka drogi okrężnej jako strategia sensu w chińskim obszarze kulturowym z perspektywy hermeneutyki wielojęzykowości”, Wydawnictwo Naukowe WNPiD UAM, Poznań 2020.