Data wydarzenia:

Wykład „Kosmiczne rewolucje: transhumanizm Mao i jego źródła”

Zapraszamy na kolejne seminarium organizowane przez prof. UAM dr. hab. Mariusza Morynia kierującego Zakładem Antropologii Filozoficznej i Estetyki Wydziału Filozoficznego UAM!

Tym razem wysłuchamy wykładu pt.: „Kosmiczne rewolucje: transhumanizm Mao i jego źródła”.

Prelegent: dr Dawid Rogacz z Zakładu Historii Filozofii (Wydział Filozoficzny UAM)

Czas i miejsce: 10 czerwca, godz. 17:00, sala 215, Wydział Filozoficzny UAM (Kampus Ogrody, ul. Szamarzewskiego 89c)

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/share/DFH13TKGvjuQbHJa/

Abstrakt wystąpienia

W wystąpieniu wydobyte zostaną nieznane dotąd transhumanistyczne rysy filozofii Mao Zedonga, w tym wizja komunizmu kosmicznego (1964), w której Mao przewiduje m.in. nieskończony ciąg rewolucji technologicznych i kulturowych, w które zaangażować mogą się także istoty post-ludzkie. Referat dociekać będzie źródeł tej unikalnej koncepcji m.in. w akceleracjonistycznej rewizji materializmu historycznego Mao i jego wczesnej fascynacji darwinizmem społecznym, a także przeanalizuje pokrótce relację pomiędzy antropologią późnego Mao a sowieckim transhumanizmem (gł. Trockiego) oraz sporami wokół pojmowania kategorii natury ludzkiej u Marksa.

Wstęp wolny!