Data wydarzenia:

Wykład on-line „Różnorodność geograficzna Małych Antyli”

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, organizowane w ramach inicjatywy GeoNight, które odbędzie się w piątek 12 kwietnia o godz. 18:00. W programie prelekcja Małgorzaty Mazurek pt.: „Różnorodność geograficzna Małych Antyli”.

Każda z 600 wulkanicznych i koralowych wysp oraz wysepek Małych Antyli stanowi przyrodniczy i kulturowy mikrokosmos do zgłębienia. Zjawiskowe krajobrazy wyspy zawdzięczają procesom wulkanicznym, hydrotermalnym i krasowym. Na archipelagu zlokalizowane są niezliczone plaże, które w zależności od regionu mogą być zarówno złociste, różowe, jak i czarne wulkaniczne, ocienione palmami kokosowymi i pandamusami. Plażę w Le Carbet na Martynice na swoich obrazach uwieczniał Paul Gauguin. Spokój karaibskiego raju przerywają gwałtowne wybuchy wulkanów, a do najtragiczniejszych należy wybuch Mt. Peele w 1902 r. Niestabilną sytuację ekonomiczną małych wysp często niszczą tropikalne huragany, ale także susze. Między wyspami krzyżują się tradycje kreolskie, afrykańskie, indyjskie i europejskie, co sprawia, że atrakcjami wysp są także kuchnia i muzyka, a nowe obyczaje wprowadzają współcześnie podróżnicy, żeglarze i turyści.

Małgorzata Mazurek – geograf i geomorfolog, związana naukowo z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1987 r. zatrudniona w Instytucie Geoekologii i Geoinformacji, na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych.
Jej działalność naukowa obejmuje hydrogeomorfologię, geomorfologię fluwialną, georóżnorodność, geografię regionalną, monitoring środowiska przyrodniczego, a także badania polarne na Spitsbergenie.
Autorka i współautorka 6 książek oraz ponad stu artykułów. Członek Komitetu Nauk Geograficznych PAN, aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Geograficznym, Stowarzyszeniu Geomorfologów Polskich i Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.
Jej pasją są podróże, odwiedziła ponad 70 krajów, najwyższym zdobytym szczytem jest Kinabalu na Borneo (4101 m n.p.m.), była członkiem wyprawy dookoła świata Śladami Jamesa Cook’a w dwóch podróżach dookoła świata zyskała dwa dni, trzykrotnie odwiedziła brazylijską Amazonię i Spitsbergen.

Link do spotkania na platformie MS Teams

Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: https://ptg.amu.edu.pl/

Zapraszamy do zagłębienia się w przyrodnicze i kulturowe tajemnice Małych Antyli!