Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie w formie on-line, które odbędzie się w czwartek 14 listopada o godz. 18:00. W programie prelekcja Grzegorza Rachlewicza pt.: „Kamień z Jeleniej Góry, czyli Matterhorn oczyma geomorfologa”.
Matterhorn – Monte Cervino – Jelenia Góra (względnie Góra Jeleni) – symbol Szwajcarii, ikona wierzchołków alpejskich, góra gór, czy wreszcie jeden z wyższych czterotysięczników Alp, o dużej wybitności, złożonej budowie geologicznej, wyjątkowej formie nazywanej karlingiem.
Wybierzmy się w podróż do serca Alp Penińskich, na pogranicze włosko-szwajcarskie, aby zapoznać się z geologią tego obszaru i czynnikami kształtującymi rzeźbę wysokogórską zarówno w czasach przeszłych, jak i współcześnie. Zobaczmy, jak w warunkach zmieniającego się klimatu cierpią górskie lodowce. Poznajmy ciekawostki dotyczące środowiska geograficznego i zagospodarowania tych niezwykle cennych przyrodniczo terenów.
Niemniej ciekawa jest kultura oraz historia turystyki i alpinizmu w sąsiadujących z masywem Matterhornu dolinach Zermatt i Valtournanche, obfitująca w momenty radosne na równi z tragicznymi. Udajmy się z przewodnikiem Societa Guide Alpine del Cervino na wyprawę na szczyt marzeń, przekonajmy o trudnościach wspinaczki, zmienności pogody i braterstwie liny, wartości górskiego partnerstwa. Może i na nas już gdzieś czeka taka przygoda…
O wykładowcy
Grzegorz Rachlewicz – geograf, geomorfolog, polarnik, entuzjasta gór i wszystkiego, czego można w nich doświadczyć. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej, obecnie pełniąc funkcję Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Prowadzi badania w Arktyce i Antarktyce. Zajmuje się przemianami rzeźby Ziemi i środowiska obszarów podbiegunowych, kierując Pracownią Badań Kriosfery UAM. Od ponad 30. lat działa w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim w Poznaniu, obecnie jako wiceprezes. Eksploruje obszary górskie i podbiegunowe, pieszo, wspinaczkowo lub narciarsko. Kolekcjonuje literaturę dotyczącą gór i stref polarnych. Przypominając sobie harcerską przeszłość lubi śpiewać przy ognisku przygrywając do tego na gitarze.
Link do spotkania na platformie MS Teams
Link można rozpowszechnić wśród osób zainteresowanych.
Szczegółowe informacje znajdują się także pod adresem: https://ptg.amu.edu.pl/
Serdecznie zapraszamy!