Data publikacji w serwisie:

Grzyby są z nami od bardzo dawna, prawdopodobnie od 1,5 miliarda lat – sporo więc przeżyły…

Wysoczanski

Dla Wojciecha Wysoczańskiego, doktoranta z Wydziału Biologii, świat grzybów, nie tylko tych, które znamy z lasów, jest wręcz magiczny. Młodego naukowca fascynuje ich złożoność, potencjał do wykorzystania w różnych obszarach – w tym do rozkładania plastiku lub walki z nowotworami, oraz zdolność do przystosowywania się do zmieniającego się środowiska.

- Szczególnie interesuje mnie możliwość wykorzystania grzybów żyjących w symbiozie z roślinami do poprawy kondycji tych ostatnich. Głównie tych, które są zagrożone wyginięciem - mówi mgr Wojciech Wysoczański. Doktorant Wydziału Biologii UAM sprawdzał m.in. obecność endosymbiontów grzybowych w reintrodukowanych gatunkach w Tatrzańskim Parku Narodowym, takich jak sasanka słowacka czy starzec cienisty.

- Bez obecności endosymbiontów grzybowych osobniki tych bardzo rzadkich gatunków mogą sobie nie poradzić mimo starań badaczy, aby je przywrócić w naszych górach - dodaje naukowiec.

- Intrygująca jest też możliwość wykorzystania grzybów endofitycznych do walki z rakiem – mówi mgr Wysoczański. Badacz, wraz z zespołem, poszukuje grzybów produkujących związki chemiczne o działaniu antynowotworowym. Obecnie udało mu się wydobyć grzyby z rośliny, która jest przez nie zasiedlona i które mogą produkować taksol – związek chemiczny już stosowany do walki z komórkami nowotworowymi. Co to za roślina? To Wollemia nobilis, tzw. żywa skamieniałość, która w naturze rośnie tylko w Australii, a miejsce występowania tego gatunku jest utrzymywane w tajemnicy.

Mgr Wojciech Wysoczański wystąpił także w filmie Akademii Zrównoważonego Rozwoju UAM, gdzie opowiada o swojej naukowej pasji: https://youtu.be/wG_19vhF9E4

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497