Data publikacji w serwisie:

Czarna śmierć nie była tak powszechna, jak dotąd myślano

Dane dotyczące pyłku z 261 stanowisk badawczych w 19 współczesnych krajach europejskich przeanalizowali naukowcy z międzynarodowego zespołu kierowanego przez grupę Palaeo-Science and History w Instytucie Nauki o Historii Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie. Analiza miała określić, jak zmieniły się krajobrazy i działalność rolnicza w okresie od 1250 r. do 1450 n.e. - mniej więcej 100 lat przed do 100 lat po pandemii dżumy.

Naukowcy potwierdzili zniszczenia, jakich doświadczyły niektóre regiony europejskie, ale odkryli również, że czarna śmierć nie wpłynęła na wszystkie regiony w równym stopniu. Śmiertelność na skutek dżumy w Europie nie była zatem tak powszechna, jak długo sądzono. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Ecology and Evolution, a ich współautorami są naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: prof. Mariusz Lamentowicz, prof. Piotr Kołaczek, dr hab. Katarzyna Marcisz i mgr Sambor Czerwiński z Pracowni Ekologii Zmian Klimatu oraz prof. Krystyna Milecka z Pracownia Badań Antropocenu.

W swoich działaniach badacze wykorzystali palinologię, czyli badanie kopalnych zarodników i pyłku roślin. - Może być narzędziem do odkrywania demograficznych skutków czarnej śmierci, ponieważ presja człowieka na krajobraz w czasach przedindustrialnych, taka jak rolnictwo lub wycinanie rodzimych gatunków roślin np. pod budowę domostw, była silnie uzależniona od dostępności pracowników wiejskich – wyjaśnia mgr Sambor Czerwiński z UAM. Korzystając z nowego podejścia, zwanego paleoekologią Big Data, naukowcy chcieli się dowiedzieć, które rośliny i w jakich ilościach rosły w czasie pandemii czarnej śmierci, a tym samym ustalić, czy działalność rolnicza w każdym regionie była kontynuowana, wstrzymana, czy też nie występowała. - Gdy presja człowieka na środowisko spada, rośliny odrastają, co jest widoczne w kompozycji pyłku w osadach torfowisk i jezior – dodaje mgr Sambor Czerwiński.

Naukowcy mają nadzieję, że więcej badań będzie wykorzystywać dane paleoekologiczne, aby zrozumieć, w jaki sposób czynniki kulturowe, ekologiczne, ekonomiczne i klimatyczne oddziałują na siebie w kształtowaniu przeszłych – i obecnych – pandemii.

Informacja na temat badań znajduje się w załączniku.

Artykuł dostępny jest na stronie: https://www.nature.com/articles/s41559-021-01652-4

Fot. Adrian Wykrota

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
dzuma_UAM.docx 10.02.2022 Agnieszka Książkiewicz
DOCX
Pobierz DOCX dzuma_UAM.docx(30.7 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048