- To przypomnienie obywatelom Poznania, że wojna nadal trwa i uwrażliwienie ich na to, że pomoc Ukrainie jest wciąż potrzebna - mówią organizatorzy cyklu wydarzeń kulturalnych, które zaplanowano w mieście na 24-26 lutego. Do udziału zachęcają: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Fundacja Barak Kultury i Teatr Polski. Będzie to wyraz solidarności z narodem ukraińskim.
W programie przewidziano m.in.: happening „Maskownice” grupy Sienkiewicza 8, spektakle „Haga” w reż. Saszy Denisowej i „Żywot” w reż. Olhy Hryhorash, panel dyskusyjny wolontariuszy zajmujących się pomocą humanitarną i koncerty: Ukraińskiego Chóru Mieszanego „Jesteśmy z Ukrainy”, duetu instrumentalnego i Liany Hrytsy z zespołem Szelest, a także wystawy zdjęć wolontariusza Marcina Staniewskiego, jeżdżącego od początku wojny do Ukrainy z pomocą humanitarną. Organizatorzy proszą o wzięcie ze sobą na wystawy słuchawek i telefonów, które umożliwią korzystanie w pełni z ekspozycji (będzie można pobrać kod QR i oglądać filmiki uzupełniające przekaz).
Dni Ukraińskie oraz wystawę fotografii Marcina Staniewskiego „Ukraina 2022-2023” otworzy uroczyście 24 lutego o godz. 10.00 w holu głównym Collegium Maius (ul. Fredry 10) dziekan WFPiK prof. Tomasz Mizerkiewicz.
Wystawy będzie można oglądać także w marcu. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się w załączniku.