Data publikacji w serwisie:

Dzielą/łączą nas słowa. Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk

Dr Weronika Dopierała-Kalińska, prof. UAM Hanka Błaszkowska, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk oraz prof. UAM Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak

– Język nie tylko opisuje rzeczywistość, ale także współtworzy nasze postrzeganie świata – mówi prorektorka prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk. O języku równościowym na łamach Życia Uniwersyteckiego rozmawiamy w nawiązaniu publikacji „Rekomendacje dla społeczności akademickiej ze szczególnym uwzględnieniem równości płci”, która powstała na naszym uniwersytecie.

We wstępie do publikacji zamieszczone zostały podziękowania za pani zaangażowanie w promowanie idei równości płci w języku i koordynację działań związanych z przygotowaniem Rekomendacji. Jak wyglądały prace nad tym poradnikiem? Łączyła pani działania wielu osób.

– Te podziękowania oczywiście są bardzo miłe. Opieka nad poradnikiem przypadła mi w udziale nie tylko z urzędu, jako prorektorce odpowiedzialnej za koordynowanie i monitorowanie realizacji Planu Równości Płci oraz Polityki Równościowej i Antydyskryminacyjnej, ale przede wszystkim z tego powodu, że kwestie związane z językiem równościowym są mi od dawna bardzo bliskie. To był bardzo ciekawy i owocny czas. Poradnik powstał w wyniku spotkań i wielogodzinnych dyskusji w szerokim gronie osób. Publikację przygotował międzywydziałowy zespół w składzie: prof. UAM Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak, prof. UAM Hanka Błaszkowska oraz dr Weronika Dopierała-Kalińska, w ramach realizacji działań przewidzianych w Celu 1 Planu Równości Płci (PRP). Jednak publikacja nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie wielu innych osób – pracowniczek i pracowników naszego uniwersytetu. Te osoby, jak choćby dr Dominika Gapska, nowo powołana koordynatorka PRP, teraz uczestniczą we wprowadzaniu poradnika w obieg społeczny, rozmawiają z mediami, promują treści w nim zawarte, za co bardzo im dziękuję. Ten wywiad w znacznej części będzie opierać się na tych właśnie rozmowach i dyskusjach, a przykłady pochodzą przede wszystkim od autorek Rekomendacji.

Od czegoś jednak musiało się zacząć. Skąd pomysł na taką właśnie publikację?

– Ta potrzeba wynika z myślenia o uniwersytecie jako miejscu, w którym respektuje się różnorodność i praktykuje równość płci. Równość zapisana jest nie tylko w Konstytucji RP, a także w wielu innych dokumentach, w tym unijnych. Odwołujemy się ponadto do badań naukowych, z których jasno wynika, że język nie tylko opisuje rzeczywistość, lecz także współtworzy nasze postrzeganie świata.

Postulat wyrażania równości płci w języku nie jest więc nowy, został uwzględniony we wspomnianym wcześniej Planie Równości Płci, który określa obszary działań podejmowanych w celu niwelowania nierówności płci. W tym sensie Rekomendacje są jednym z efektów realizacji pierwszego z pięciu kluczowych celów PRP.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Dzielą/łączą nas słowa. Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk

Fot. Władysław Gardasz