Data publikacji w serwisie:

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku w 2024 roku

Uniwersyteckie Wykłady na Zamku zostały zainaugurowane dziesięć lat temu. Powróciły w roku 2023, po przerwie spowodowanej pandemią. Ubiegłoroczne hasło przewodnie brzmiało „Wszechświat i materia”. Odbyło się 8 wykładów dotyczących zagadnień związanych z tą tematyką, podczas których można było posłuchać wybitnych naukowców z UAM i z nimi porozmawiać. W tym roku cykl będzie kontynuowany.

– Program Centrum Kultury Zamek jest bardzo bogaty i różnorodny. Mówimy o wielu kwestiach artystycznych, edukacyjnych, społecznych, posługując się różnymi formami wyrazu. Najczęściej korzystamy z języka sztuki i tekstów kultury, ale istotne miejsce w naszej działalności zajmują także spotkania z ludźmi nauki. W dzisiejszym świecie, przepełnionym fałszywymi wiadomościami i bałamutnymi teoriami, odniesienie do nauki, oparcie na naukowych podstawach uważamy za niezwykle istotne – uważa Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Dyrektorka wśród najbardziej inspirujących ubiegłorocznych wykładów wymienia: „Kryształy we wszechświecie” prof. Andrzeja Katrusiaka, „Krzem – pierwiastek życia, młodości i…” prof. Hieronima Maciejewskiego czy „Posnania i inne planetoidy, czyli Wielkopolska w kosmosie” prof. Tadeusza Michałowskiego. – Bardzo cieszy mnie fakt, że wykłady ubiegłoroczne były rejestrowane przez Studio Filmowe UAM i będą dostępne dla wszystkich w zasobach Muzeum UAM – dodaje.

Od początku wykłady są wspierane przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM. Jak mówi prof. Hieronim Maciejewski, prezes PPNT, powstał on, by łączyć naukę i technologię z biznesem oraz innowacją. – Ważnym aspektem jego funkcjonowania jest propagowanie nauki, zarówno wśród młodszych, chociażby w ramach Laboratorium Wyobraźni, jak i wśród całej społeczności. Wspieramy wiele działalności naukowo-badawczych, dydaktycznych i kulturalnych. Z tego właśnie powodu zaangażowaliśmy się w Uniwersyteckie Wykłady na Zamku.

– Następstwem dociekań naukowych musi być upowszechnienie wyników badań, i to nie tylko wśród naukowców. Zdawali sobie z tego sprawę już twórcy naszego uniwersytetu. Jedną z ich pierwszych myśli był pomysł organizowania wykładów otwartych. Siedzibą wielu uniwersyteckich jednostek stał się dawny zamek cesarski, w którym mieściło się również biuro Wykładów Powszechnych. Nawiązujemy zatem do ważnej karty w dziejach Zamku i uniwersytetu – mówi prof. UAM Andrzej Gulczyński, dyrektor Muzeum UAM. – Myślą przewodnią każdego roku jest jedna z przestrzeni powstającego muzeum. Pierwszy rok poświęcony był tematowi „Wszechświat i materia”, w bieżącym roku będzie nim „Przeszłość”. Wbrew pierwszym skojarzeniom poznawanie tego, co już się zdarzyło, nie jest wyłącznie przedmiotem badań historyków.

Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Uniwersyteckie Wykłady na Zamku. Najlepsi o najlepszym

Fot. Zofia Starykiewicz


Chcesz wziąć udział w jednym z wykładów w ramach cyklu Uniwersyteckie Wykłady na Zamku? Śledź zakładkę Wydarzenia, gdzie pojawiają się informacje o zbliżających się eventach, w tym wykładach otwartych. Najbliższy wykład z cyklu odbędzie się 6 lutego (Uniwersyteckie Wykłady na Zamku: Archeologia – od łopaty do satelitów).