Data publikacji w serwisie:

Obchody 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

7. maja 2019 roku obchodzimy setną rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Tego dnia, sto lat wcześniej, pierwszy rok akademicki rozpoczęła Wszechnica Piastowska. W związku z tą rocznicą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu zapraszają do wspólnego świętowania.

7. maja odbędzie się, otwarty dla wszystkich chętnych, wspólny przemarsz z Katedry Poznańskiej, który poprzedzony będzie mszą o godzinie 9:30. Trasa marszu będzie wiodła m.in. przez Plac Wolności i ul. Św. Marcin, a zakończy się przy Auli UAM na ul. Wieniawskiego.

Po przemarszu będzie miało miejsce uroczyste posiedzenie senatów czterech uniwersytetów wyrosłych z Uniwersytetu Poznańskiego. Wtedy też zostaną wręczone medale 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, a wieczorem goście wysłuchają koncertu „Od Paderewskiego do Pendereckiego” przygotowanego przez muzyków z filharmonii i chóry.

Wmurowanie Kapsuły Czasu

Również 7. maja o godzinie 15:00 w pobliżu Auli UAM nastąpi wmurowanie kapsuły czasu z listami, apelami i pytaniami dla potomnych oraz artefaktami zgłoszonymi m.in. przez mieszkańców Poznania. Każdy z uniwersytetów zamieści swoje przedmioty: UAM – kawałek meteorytu z Moraska, zapis archiwalnej dokumentacji architektonicznej Collegium Minus, UMP – receptę prof. Tykarskiego na zdrowe życie oraz współczesny stetoskop, UPP – medal stulecia oraz nasiona roślin oleistych: soi i lnianki, AWF – współczesne buty sprinterskie z kolcami oraz pałeczkę sztafety z przesłaniem wartości olimpijskich dla następnych pokoleń.

Program całego dnia można znaleźć na stronie jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego.

Otwarta konferencja z naukowcami ze świata

Zainteresowanych zapraszamy także 6 maja 2019 roku na konferencję „Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości”, gdzie wystąpią światowej klasy naukowcy. Więcej o wydarzeniu można znaleźć na dedykowanej stronie. Wstęp wolny.

Dzień Sportu

Natomiast 8 maja cztery uczelnie będą świętować Dzień Sportu, w ramach którego będą rozgrywane zawody w różnych dyscyplinach także tych historycznych. O godzinie 19.00 w auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Morasku odbędzie gala Akademickich Mistrzów Sportu Uniwersytetu Poznańskiego. Z AWF-u zaproszonych zostało ponad 40 olimpijczyków, w tym 11 medalistów olimpijskich, a także 13 wybitnych trenerów szkolących olimpijczyków. Więcej o programie tego dnia i zapisach można znaleźć na stronie http://swfis.amu.edu.pl/

Piknik dla mieszkańców

Trochę później, bo 7 i 8 czerwca mieszkańcy Poznania i okolic będą mogli wziąć udział w Festiwalu Jubileuszowym dla Miasta i Regonu.

W Parku Mickiewicza podczas koncertów wystąpią Lady Pank, BASS ASTRAL x IGO, Otsochodzi, Bitamina, Sonbird. Przyjadą food trucki, będzie piknik i strefa familijno-naukowa.

Zapraszamy do wspólnego świętowania!