Data wydarzenia:

UAM na Poznańskich Targach Książki

W dniach od 1 do 3 marca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędą się Poznańskie Targi Książki.

Targom towarzyszyć będzie specjalnie przygotowany program bogaty w spotkania autorskie, wystawy, konkursy, panele i spotkania w gronie specjalistów oraz wydarzenia dla dzieci.

Jednym z partnerów targów jest Wydawnictwo Naukowe UAM.

Poznańskie Targi Książki odbywają się równolegle z targami edukacyjnymi, na których obecne będzie stoisko UAM.

Wstęp na targi jest bezpłatny!

O targach

Poznańskie Targi Książki kontynuują tradycję Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które w ubiegłym roku obchodziły jubileusz dwudziestej edycji oraz Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców, które pierwszą edycję miały w 2002 roku, a od 2005 roku organizowane były przez MTP.

Targi to ważne miejsce spotkań pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy, pedagogów, psychologów, jak i prezentacji dokonań edytorskich oraz dyskusji merytorycznych i warsztatów. Przede wszystkim to miejsce i czas na inspirujące rozmowy, niebanalne zakupy wyjątkowych egzemplarzy książek, czasopism, rozwijanie wyobraźni podczas wystaw i warsztatów.

Ciekawe wydarzenia targowe

Finał konkursów Wydawnictwa Naukowego UAM

W trakcie uroczystości otwarcia Poznańskich Targów Książki w piątek 1 marca o godz. 10.30 (scena w Alei Lipowej) zostanie ogłoszony werdykt i wręczone nagrody w trzech konkursach edytorskich organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe UAM: na Najlepszą Książkę Akademicką o Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz o Nagrodę JM Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w Konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. Księdza Edwarda Pudełki oraz w Konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania.

Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem

W niedzielę 3 marca o godz. 11 na stoisku wydawnictwa Czwarta Strona i Wydawnictwa Poznańskiego (Pawilon 7, stoisko nr 68) będzie można spotkać się z Ryszardem Ćwirlejem, wykładowcą UAM i autorem cyklu kryminałów o milicjantach z Poznania. Najnowsza powieść Ćwirleja pt. „Pójdę twoim śladem” została napisana z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Akcja książki rozpoczyna się gdy w budynku dawnej Królewskiej Akademii Niemieckiej (obecnie Collegium Minus), w którym właśnie powstaje Poznański Uniwersytet, pracownicy znajdują zwłoki nocnego stróża…

ćwirlej

Zobacz filmik o książce

Wydarzenie na facebooku

„Kierunek: Północ!” - spotkanie z Natalią Kołaczek

W sobotę o godz. 15:00 podczas wydarzenia „Kierunek: Północ!” dr Przemysław Czarnecki z UAM będzie rozmawiać z Natalią Kołaczek, autorką książki „I cóż, że o Szwecji”. Natalia Kołaczek jest doktorantką w Katedrze Skandynawistyki UAM, tłumaczką i lektorką języka szwedzkiego. Prowadzi także popularną stronę internetową Szwecjoblog. W zeszłym roku za swoją książkę otrzymała Nagrodę Magellana przyznawaną najlepszym publikacjom turystycznym.

Premiera faksymilii Manuskryptu Voynicza

Po raz pierwszy w Polsce fascynaci światowych zagadek będą mogli przyjrzeć się stronom nierozszyfrowanego manuskryptu, który od 1921 roku porusza wyobraźnię najtęższych mózgów akademickich na świecie. Zapraszamy na naukową prezentację jednego z najbardziej fascynujących, bo do dziś nierozszyfrowanych, średniowiecznych zabytków europejskiego piśmiennictwa – Manuskryptu Voynicza, skrywanego w zbiorach Beinecke – Biblioteki Ksiąg Rzadkich.

Prezentacja odbędzie się przy udziale ekspertów z UAM: prof. Tomasza Jasińskiego (historyka), dr. Marka Grajka (kryptologa), dr. Rafała T.Prinke (wojniczologa) oraz powstającego Centrum Szyfrów w Poznaniu w piątek 1 marca o godz. 11:30 w PCC – wejście B, sala D.

manuskrypt

Historia złamania szyfru Enigmy

Przebojem wśród targowych spotkań będzie prezentacja książki „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”, której autorem jest sir John Dermot Turning, członek powierniczej fundacji i muzeum Bletchley Park (siedziba zespołu brytyjskich kryptologów podczas II wojny światowej). Złamanie Enigmy jest ściśle związane z Poznaniem, w przyszłości ma być otwarte Centrum Szyfrów ENIGMY, a przed głównym wejściem do poznańskiego Zamku stoi pomnik trzech polskich kryptologów, którzy przyczynili do rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, związanych z Uniwersytetem Poznańskim.

Sir Dermot Turing spotka się z czytelnikami w piątek 1 marca o godz. 16 w Poznań Congress Center w sali D. Po spotkaniu autor będzie podpisywał swoją książkę. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” poświęcona osiągnięciom polskich matematyków w łamaniu szyfrów Enigmy.

Wydawnictwo Naukowe UAM na targach
  • W piątek w godz. 12.00-15.30 w pawilonie 7 w sali F trwać będzie panel O odrębności języka polskiego w literaturze i życiu prywatnym, a w nim m.in. „Kanon literatury dziecięcej a edukacja kulturowa” zorganizowany przez Wydawnictwo Naukowe UAM i Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną w Poznaniu z udziałem dr hab. Elizy Pieciul-Karmińskiej, prof. UAM, Zakład Językoznawstwa Stosowanego UAM, dr hab. Beaty Sommerfeld, prof. UAM, Zakład Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego UAM oraz dr Anny Fimiak-Chwiłkowskiej, Zakład Komparatystyki i Teorii Przekładu Literackiego UAM. Zapisy poprzez formularz.
  • W sobotnie popołudnie organizatorzy zapraszają na panel Czy teatr można zmieścić w pudełku?, a w nim m.in. spotkanie zatytułowane „Silva rerum, czyli łacina hasa po łąkach i lasach” czyli fraszki i igraszki z łaciną i z dziećmi, przy wykorzystaniu czytania wrażeniowego – prezentacja książki z ukazaniem waloru wprowadzania humoru i zaskoczenia do edukacji dzieci podczas zapoznawania ich z korzeniami języka łacińskiego i implikacji we współczesności, bo „Łacina to jest fraszka – od inspiracji do realizacji” z udziałem dr hab. Moniki Miazek-Męczyńskiej, Instytut Filologii Klasycznej UAM, i mgr Małgorzaty Swędrowskiej, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM (sobota 2 marca godz. 15.00-16.00 paw. 7, sala E). Zapisy.
  • Zobacz cały program

Udział w panelach tematycznych jest bezpłatny. Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikat uczestnictwa.

Wymiana książek

W tym roku w Poznaniu debiutuje Wielka Wymiana Książek „Z półki na półkę” organizowanej przez portal lubimyczytać.pl. Można na niej upolować nowości przekazywane przez wydawnictwa współpracujące z lubimyczytać.pl. „Jeżeli macie w domu książki, które już przeczytaliście i do których nie będziecie wracać, albo takie, które nie trafiły w Wasz gust, koniecznie przynieście je na wymianę książek cyklicznie organizowaną na największych imprezach książkowych w Polsce”- zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 2 marca o godzinie 16.00 w sali G w pawilonie 7.


poznanskie targi ksiazki

Więcej informacji o targach na stronie www.targiksiazki.pl

Godziny otwarcia Poznańskich Targów Książki:

01.03.2019 Piątek 10:00 – 18:00

02.03.2019 Sobota 10:00-18:00

03.03.2019 Niedziela 10:00 – 16:00

Miejsce: Pawilon 7. Wejście: zachodnie od ul. Śniadeckich, wschodnie od ulicy Głogowskiej