Przedstawili „Ballady i romanse od_nowa”

Julia Gąsiorek z Ostrzeszowa (I miejsce), Karolina Klemczak z Kalisza (II miejsce) i Paulina Zinger z Poznania (III miejsce) – to zwyciężczynie Konkursu Recytatorskiego „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, zorganizowanego 18 maja przez UAM. Wydarzenie towarzyszyło obchodom roku Mickiewiczowskiego, w związku z dwusetną rocznicą wydania pierwszego tomu „Poezyj”. W finale w Salonie Mickiewicza na WFPiK swoje interpretacje ballad wieszcza narodowego zaprezentowało 14 osób.

- Przede wszystkim z Mickiewiczem spotkałam się na języku polskim. Pierwszy kontakt z Mickiewiczem miałam poprzez „Dziady” i zakochałam się w tej baśniowości, tajemniczości, grozie, ale właśnie romantyzm jest zawsze bliski mojemu sercu i to właśnie znalazłam u Mickiewicza – mówiła zwyciężczyni konkursu, Julia Gąsiorek.

- Wysłuchaliśmy dzisiaj 14 prezentacji „Ballad i romansów”. Widać, że te teksty są wciąż żywe, że pobrzmiewają świeżymi emocjami w głowach młodych ludzi. Wiemy, że recytacja, żyje, że jest sposobem na wyrażanie emocji, cieszy to nas, że Mickiewicz nadal jest obecny w lekturach młodych ludzi i naprawdę przeżyliśmy święto romantycznej poezji – mówił prof. Krzysztof Skibski, jeden z członków Jury.

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula