Data wydarzenia:

Szkoła Nestorów Nauki UAM: Od Al-Khwarizmi do czasów Sztucznej Inteligencji

Zapraszamy na kolejne spotkanie Szkoły Nestorów Nauki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykład pt. „Od Al-Khwarizmi do czasów Sztucznej Inteligencji” wygłosi prof. Zygmunt Vetulani z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM.

Spotkanie odbędzie się 21 listopada 2024 r. o godz. 17.00 w Auli Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1, Poznań. Wykład ma charakter otwarty i będzie również transmitowany online na kanale YouTube UAM (link do transmisji).

O wykładzie

W zamiarze prelegenta było nawiązanie do osoby wybitnego uczonego perskiego Al-Khwarizmi’ego, żyjącego w latach 780-850 n.e. i podjęcie próby pokazania ciągłości myśli naukowej od czasów dawno minionych do chwili obecnej. Jest truizmem stwierdzenie, że Al-Khwarizmi nie byłby w stanie przewidzieć ścieżki łączącej problemy matematyczne sprzed ponad 1200 lat z technologiami dzisiejszej informatyki. Znacznie łatwiej było prelegentowi dostrzec w swoich własnych pracach pojęcie kluczowe zaznaczające taką ścieżkę. W wystąpieniu Pan Profesor naszkicuje istotne fragmenty wykonanych w swoim zespole prac składających się w spójny, wieloletni program badawczy, gdzie kluczem jest pojęcie algorytmu.

Więcej informacji na temat wykładu w załączniku: Abstrakt wykładu (.docx)

O Autorze

Prof. Zygmunt Vetulani (ur. 1950) matematyk, informatyk i lingwista komputerowy specjalizujący się w inżynierii języka i sztucznej inteligencji, profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, w latach 1993–2020 kierownik Zakładu Lingwistyki Informatycznej i Sztucznej Inteligencji na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. W latach 1998, 2000 i 2002 był profesorem wizytującym na uniwersytetach Paris VII i Paris XI.

Studia magisterskie w UAM (matematyka, 1973; filologia romańska, 1982) oraz studia doktoranckie i doktorat (matematyka, 1977) na Wydziale Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (promotor doc. hab. Wiktor Marek). Habilitował się na Wydziale Neofilologii UAM w zakresie nauk humanistycznych (1990, lingwistyka komputerowa). W 2006 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych w zakresie informatyki.

Publikował prace naukowe w językach angielskim, polskim i francuskim, dotyczące lingwistyki komputerowej, inżynierii języka, sztucznej inteligencji, robotyki wirtualnej, a także technologii na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Jego wczesne prace dotyczyły podstaw matematyki i logiki matematycznej. Jest autorem lub współautorem ponad 130 recenzowanych prac, w tym 6 monografii. Tworzył zasoby elektroniczne na potrzeby inżynierii lingwistycznej, m.in. słownik morfologiczny języka polskiego POLEX i ontologie typu WordNet (np. PolNet), a także interfejsy i systemy informatyczne z kompetencją językową, (POLINT, POLINT-112-SMS).

Był stypendystą Rządu Francuskiego na Université Aix-Marseille II (Groupe Intelligence Artificielle) (1984, prof. Alain Colmerauer). W latach (1987-1989) uzyskał stypendium Badawcze Fundacji Alexandra von Humboldta (AvHF) (Uni. Bielefeld) oraz Europa Stypendium AvHF (Univ. Paris VII); stypendium AvHF było ponowione w roku 2018 (Uni. Saarbrücken, Niemcy). Korzystał także ze stypendiów podoktorskich, od francuskiego Ministerstwa Badań Naukowych i Technologii (Université Paris VII oraz Université Paris-Est-Marne-la-Vallée w latach1991–1992) oraz stypendium badawcze PECO w LIMSI w Orsay, Francja, 1993).

Wypromował dziewięciu doktorów z zakresu nauk informatycznych.

W latach 2010–2014 był członkiem zarządu Global Wordnet Association (GWA) (Amsterdam), a w latach 2017–2020 członkiem Rady Użytkowników Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Jest inicjatorem oraz głównym organizatorem odbywającej się aktualnie w cyklu dwuletnim konferencji „Language and Technology Conference: Human Language Technologies as a Challenge for Computer Science and Linguistics (LTC)” (www.ltc.amu.edu.pl).

Był zawodnikiem szermierki, a ostatnio jest także aktywnym działaczem sportowym. Współorganizował liczne imprezy szermiercze, m.in. Europejski Festiwal Szermierki, Puchary Europy i Świta. Od września 2021 jest zastępcą przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Szermierczego oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej KS Warta Poznań (od 2023).

Wyróżnienia: Nagroda Ministra Edukacji Narodowej (1990), Platynowa Odznaka Polskiego Związku Szermierczego (2022).