Za nami druga edycja Dnia Zdrowia Psychicznego na UAM. To wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz akademicki. 25 października ub.r. studenci, pracownicy i absolwenci naszej uczelni mieli okazję wziąć udział w licznych warsztatach, wykładach, a także zajęciach sportowych. Jednym z punktów programu był wykład „Co studenci chcą wiedzieć o zdrowiu psychicznym i terapiach? Pytania i odpowiedzi”, wygłoszony przez prof. dr hab. Lidię Cierpiałkowską (Pełnomocnik Rektora ds. wsparcia psychologicznego na UAM) oraz Agatę Kaźmierską (Kierownik Poradni Rozwoju i Wsparcia Psychicznego UAM).
Wykład został przygotowany na podstawie anonimowej ankiety skierowanej do studentów UAM. Celem badania była chęć poznania przekonań, oczekiwań i wątpliwości studentów na temat pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, a także tego, co może ograniczać lub wpływać na rezygnowanie z możliwości skorzystania z takiej pomocy.
– Zdrowie psychiczne i korzystanie z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej czy psychoterapeutycznej budzi wiele obaw i nadziei u osób w każdym wieku. Sama myśl o skorzystaniu z takiej pomocy zwykle powoduje pojawienie się̨ wstydu, zakłopotania i pytania „czy ktoś z takimi problemami jest nienormalny?”. Wychodząc naprzeciw różnym rozterkom i wątpliwościom, pomyślałyśmy, że chcemy opowiedzieć, czego można się spodziewać w gabinecie podczas spotkania z psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą – piszą autorki ankiety.
Ankieta składała się z 2 pytań zamkniętych oraz 5 pytań otwartych. Studenci mieli możliwość jej wypełnienia od czerwca do października 2023 roku. Odpowiedzi udzieliło 409 osób studiujących na naszej uczelni.
Wyniki ankiety
Na pytania zamknięte dotyczące wiedzy o kompetencjach psychologa i psychiatry niespełna 70% studentów odpowiedziało, że zna te różnice, a około 33% osób nie orientowało się w tych różnicach i chciało uzyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat. Okazało się, że studentom łatwiej wskazać różnice między pomocą psychologiczną i psychiatryczną niż psychologiczną i psychoterapeutyczną. Na pytanie „Czy wiesz, czym różni się pomoc psychologiczna od psychoterapeutycznej?” 38% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Odpowiedzi „nie” udzieliło 21%, a 41% wydaje się, że wie, ale chciałoby usłyszeć więcej na ten temat.
Pytania otwarte dotyczyły mitów i przesądów na temat pomocy psychologicznej, które wpływają na aktualne przekonania studentów i prawdopodobnie wpływają także na ich zachowania zdrowotne. Wiele informacji uzyskano o tym, czego ludzie mogą się obawiać, z czego się śmiać w odniesieniu do osób korzystających z pomocy psychologicznej. Poznano wiele trafnych i nieprawdziwych przekonań o skuteczności pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Ankieta była tak skonstruowana, że studenci mieli przestrzeń do podzielenia się także innymi ważnymi lub ciekawymi dla nich kwestiami związanymi ze zdrowiem psychicznym.
Dzięki zaangażowaniu studentów i odpowiedziom na pytania, zebranych zostało wiele ciekawych i ważnych informacji, które autorki badania opisały, poddały analizie i refleksji, co zawarte zostało w prezentacji (link do pobrania prezentacji poniżej). W zakresie mitów i obaw ankietowani najczęściej pisali o tym, kto powinien skorzystać z pomocy, kim są i jakie cechy mają takie osoby oraz czego można spodziewać się w gabinecie terapeuty. Przekonania i stereotypy o profesjonalistach w zakresie zdrowia psychicznego oraz o pacjentach i terapeutach wskazywały na potrzebę odpowiedzi na takie pytania jak:
- Gdzie można szukać pomocy i jak znaleźć dobrego specjalistę?
- Czy spotkanie z psychoterapeutą i rozmowa z nim różnią się od innych rozmów?
- Czy specjaliści w zakresie zdrowia psychicznego mają swoje trudności i uczucia oraz jak sobie z nimi radzą, aby nie zaszkodzić pacjentowi?
- Czy korzystanie z pomocy jest oznaką słabości?
Studenci mieli także sporo wątpliwości dotyczących tego, czy terapia jest szkodliwa i co wpływa na jej skuteczność. Pojawiało się również wiele pytań o to, gdzie szukać pomocy w kryzysie i nagłych sytuacjach i jaką pomoc oferuje UAM.
Osoby zainteresowane odpowiedziami na te pytania zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:
Ponadto studenci psychologii z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki przygotowali plakaty informacyjne na podstawie prezentacji. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi plakatami:
- Plakat informacyjny nr 1: Co warto wiedzieć o zdrowiu psychicznym? (.pdf)
- Plakat informacyjny nr 2: No i jak to jest z tą psychoterapią? (.pdf)
- Plakat informacyjny nr 3: Co warto wiedzieć o zdrowiu psychicznym i terapii? (.pdf)
- Plakat informacyjny nr 4: Zdrowie psychiczne i terapie. Pytania i odpowiedzi (.pdf)
Dzień Zdrowia Psychicznego
Druga edycja Dnia Zdrowia Psychicznego na UAM odbyła się 25 października 2023 r. Organizatorami byli: Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego oraz Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.
Wydarzenia miały miejsce w kilku lokalizacjach: na kampusie Morasko, kampusie Ogrody, w uczelnianych obiektach sportowych przy ul. Zagajnikowej, w Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu.
Do udziału zaproszono studentów, pracowników i absolwentów naszego Uniwersytetu. W 62 warsztatach udział wzięło 700 uczestników, 1000 osób obejrzało webinar prof. Sylwii Jaskulskiej pt. „Dbam o siebie, by dbać o innych. Dobrostan nauczycielki/nauczyciela” (webinar dostępny na kanale YouTube UAM – kliknij, aby obejrzeć webinar). W organizacji pomagało 23 wolontariuszy.
Kolejny Dzień Zdrowia Psychicznego już w tym roku. Do zobaczenia!