Kampusy UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza posiada trzy kampusy położone w różnych częściach Poznania.

Kampus Morasko

W północnej części miasta, usytuowany jest Kampus Morasko, na terenie którego znajdują się nowe budynki wydziałów. Aktualnie znajduje się tam:

  • Wydział Fizyki,
  • Wydział Biologii,
  • Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,
  • Wydział Matematyki i Informatyki,
  • Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa,
  • Wydział Chemii,
  • Wydział Historii,
  • Wydział Archeologii,
  • Wydział Geografii Społeczno - Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.

Kampus Śródmiejski

Kampus Śródmiejski to obiekty UAM, które znajdują się w centrum Poznania i okolicach centrum, w różnych lokalizacjach. W skład Kampusu Śródmiejskiego wchodzą:

  • Wydział Neofilologii,
  • Wydział Anglistyki,
  • Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej,
  • Wydział Prawa i Administracji,
  • Wydział Nauk o Sztuce,
  • Wydział Teologiczny.

Kampus Ogrody

Kampus Ogrody nazywany jest potocznie „Szamarzewem”. Nazwa pochodzi od ulicy Szamarzewskiego, gdzie znajdują się obiekty tworzące ten kampus. Kampus Ogrody tworzą następujące wydziały:

  • Wydział Studiów Edukacyjnych,
  • Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa,
  • Wydział Filozoficzny,
  • Wydział Socjologii,
  • Wydział Psychologii i Kognitywistyki.

Budynki z dwóch stron otacza park, w którym podczas cieplejszych dni można spotkać zarówno profesorów jak i studentów, cieszących się wspaniałą pogodą i regenerujących siły przed kolejnymi zajęciami. Do kampusu należy również budynek na ulicy Międzychodzkiej, w którym odbywają się zajęcia językowe oraz umiejscowiona jest sala do badań focusowych.

Akademiki

Jako jedna z największych uczelni w Polsce, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przeznacza do dyspozycji studentów liczne miejsca w akademikach. Domy studenckie zapewniają dobre i bezpieczne warunki do wypoczynku i nauki. Są one rozmieszczone w różnych częściach miasta w dobrych lokalizacjach, które pozwalają na szybkie oraz dogodne przemieszczanie się po Poznaniu.

Akademiki UAM to:

Babilon

Umiejscowiony pomiędzy akademikami innych uczelni, niedaleko poznańskiej Cytadeli – „zielonych płuc” miasta (ul. Dożynkowa 9b). Akademik położony jest w sąsiedztwie linii tramwajowych, które jeżdżą w różne części Poznania. Babilon ma 4 piętra, parter z jednej strony obejmuje główne wejście z portiernią, pokój nauki i pokoje administracyjne; druga część parteru jest oddzielona i można do niej dotrzeć z wyższych kondygnacji – jest to tak zwany „Hades”. Studentom oferuje się tu w pełni wyposażone pokoje 1- i 2-osobowe, a każdy lokator ma możliwość podłączenia się do sieci bezpłatnego internetu EduRoam.

Przejdź na stronę akademika Babilon

Zbyszko i Jagienka

Akademiki położone są w okolicy dzielnic Winiary i Winogrady (ul. Piątkowska 80). Woda ogrzewana przez system kolektorów słonecznych na dachu, łazienki w każdym pokoju, nowe meble - to kilka cech, które sprawiają, że student może tu czuć się lepiej niż w mieszkaniu. Wewnątrz budynku znajdują się jedynie pokoje jedno i dwuosobowe, każdy z lodówką i podstawowym wyposażeniem, a w łazienkach czekają prysznice, umywalki i wc. W budynkach istnieje możliwość podłączenia się do Internetu w ramach sieci EduRoam (kablowo – gniazdkowy dostęp dla każdego studenta) oraz możliwość oglądania TV, dzięki gniazdom połączonych z anteną na dachu. Doskonały dojazd komunikacją miejską i bliskie sąsiedztwo marketu „Biedronka”, to kolejne atuty tych akademików.

Przejdź na stronę akademików Zbyszko i Jagienka

Hanka

"Hanka” to obiekt "kultowy”, który powstał w latach 1925 - 1929, zaprojektowany przez Rogera Sławskiego. Akademik posiada 153 pokoje, w których zamieszkać może łącznie 200 osób. Większość pokoi jest jednoosobowa, jednak są też pokoje dwuosobowe i  tzw.”rodzinne”. Zabytkowy budynek przy Alei Niepodległości 26, w centrum Poznania, na osiedlu Stare Miasto przeszedł gruntowną rewitalizację. W lutym 2018 roku został oddany do użytku po ponad 2 letnim remoncie. Wszystkie lokale mieszkalne posiadają indywidualne łazienki z WC wyposażonym w prysznice. Obiekt został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto w budynku zaprojektowano stołówkę studencką oraz pomieszczenia rekreacyjno-sportowe i administracyjne. Remont Hanki został doceniony i zdobył główną nagrodę w konkursie "Modernizacja Roku".

Jowita

Informujemy, że z początkiem roku akademickiego 2023/2024 Dom Studencki Jowita zostanie zamknięty.

Modernistyczny dom studencki znany jako Akumulatory, z powodu charakterystycznego neonu usytuowanego na na dachu. Akademik mieści się na Jeżycach, przy ul. Zwierzynieckiej 7. Stanowi jedną z dominant architektonicznych otoczenia Ronda Kaponiera (głównego punktu przesiadkowego i komunikacyjnego miasta). Składa się z dwóch budynków, głównego oraz mniejszego. Główny budynek posiada 11 pięter wraz z rozbudowaną częścią parterową. Na parterze znajduje się m.in. recepcja, Biuro Parlamentu Samorządu Studentów oraz sala komputerowa. Na piętrach A i 1. znajdują się pokoje gościnne, a na piętrach 2-10 – pokoje studenckie o podwyższonym standardzie. Obok stoi dwupiętrowe, mniejsze skrzydło z zapleczem socjalnym. Budynek mieści m.in. biura różnych jednostek organizacyjnych UAM, sklepy, stołówkę, klub studencki Akumulatory i galerię sztuki.

Przejdź na stronę akademika Jowita

Nieszawska

Dom Akademicki położony na ulicy Nieszawskiej 3, w bliskim sąsiedztwie Term Maltańskich. Do dyspozycji mieszkańców są pokoje 1 osobowe oraz pokoje 1 osobowe w segmentach 2 pokojowych, z własną kuchnią i łazienką. Są to pomieszczenia o podwyższonym standardzie, posiadające wszelkie wyposażenie by czuć się komfortowo i bezpiecznie. W budynku znajduje się pizzernia działająca codziennie od 12 do 22. Akademik znajduje się w doskonale skomunikowanym punkcie, pozwalającym na dojazd do każdej części Poznania oraz szybkie zakupy w znanych marketach.

Meteor

Meteor to dom studencki, który funkcjonować będzie od roku akademickiego 2023/2024. Akademik, zlokalizowany na Kampusie Morasko, pomieści 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji 1 pokój dla osoby z niepełnosprawnością. Znajdzie się tam także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji pojawi się kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie również stołówka, klub studencki, przedszkole, sklep minimarket i siłownia. Akademik liczy 5 kondygnacji, w tym 4 mieszkalne.