• Czy istnieje życie pozagrantowe?

  Czy istnieje życie pozagrantowe?

  Finansowanie badań w oparciu o granty jest obecnie nieomal powszechne i w zasadzie... bez zalet. Wobec niskiej efektywności wnioskowania (około 5 – 25%), trudno nazwać to finansowaniem nauki, ponieważ 75 – 95% naukowców nie uzyskuje wsparcia, a ich wnioski są porównywalnie dobre.

  26.11.2021
 • „Ukobiecając” naukę - IV Laboratorium kobiet

  „Ukobiecając” naukę - IV Laboratorium kobiet

  Kolejna – czwarta już odsłona projektu „Gdy nauka jest kobietą” przyniosła wyniki badań, w których pod lupę naukowczyń i naukowców wzięte zostały losy pracowników (kobiet i mężczyzn) z wydziałów ścisłych, na UAM reprezentowanych przez Wydziały: Matematyki i Informatyki oraz Fizyki.

  26.11.2021
 • Festiwal Nauki i Sztuki 2021

  Festiwal Nauki i Sztuki 2021

  Rozpoczęła się 24. edycja Festiwalu Nauki i Sztuki 2021. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski podczas ośmiu festiwalowych dni mają do wyboru ponad 400 zróżnicowanych naukowych wydarzeń.

  10.11.2021
 • Połowa świata nie mówi

  Połowa świata nie mówi

  - Tylko nie rozmawiajmy o seplenieniu. Ludziom często wydaje się, że skoro jestem logopedą, to zajmuję się wadami wymowy. To szczyt góry lodowej rodzaj wady artykulacyjnej, którą bardzo często nie mam szansy się zająć, ponieważ moi podopieczni na początku terapii w większości są niemi i w ich wypadku walczymy o

  29.10.2021
 • Sposób na ambrozję

  Sposób na ambrozję

  W Poznaniu obserwujemy silny wzrost stężenia ziaren pyłku platana oraz roślin z rzędu cyprysowców w powietrzu. - Sami kształtujemy aerobiologiczne środowisko, w jakim żyjemy. Warto wiedzieć, na co jesteśmy uczuleni oraz które rośliny są alergenne, zanim posadzimy je w ogrodzie - mówi dr Łukasz Grewling, kierownik Laboratorium Aerobiologii UAM.

  29.10.2021
 • Listopadowy numer Życia Uniwersyteckiego

  Listopadowy numer Życia Uniwersyteckiego

  Najnowszy numer „Życia Uniwersyteckiego” poleca się do czytania na listopadowe długie wieczory. Miesięcznik jest już dostępny na naszej stronie: uniwersyteckie.pl. Zapraszamy do lektury.

  29.10.2021
 • Stypendia Miasta Poznania po raz 14.

  Stypendia Miasta Poznania po raz 14.

  Po raz 14. przyznano stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy podjęli studia na poznańskich uczelniach. W tym roku akademickim ze wsparcia naukowego skorzysta 28 młodych ludzi. Tym samym grono stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji zwiększyło się do 386 osób. Ta wiadomość szczególnie cieszy ponieważ aż piętnastu ...

  29.10.2021
 • UAM otworzył Instytut w Atenach

  UAM otworzył Instytut w Atenach

  Polski Instytut Archeologiczny w Atenach (PIAA) ma już swoją siedzibę. We wtorek, 26 października, uroczyście zainaugurowano jego działalność, kończąc tym samym wieloletni proces powstawania instytucji, która służyć będzie wszystkim polskim badaczom dziejów Grecji, nie tylko archeologom. PIAA jest pod względem organizacyjnym jednostką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (centrum uniwersyteckim).

  29.10.2021
 • UAM 2030 z perspektywy kanclerza

  UAM 2030 z perspektywy kanclerza

  Uchwalona w maju 2021 roku Strategia UAM na lata 2020-2030 precyzyjnie określiła szereg celów, działań i terminów ich realizacji, jakie musimy podjąć, aby w perspektywie najbliższych lat zapewnić pracownikom, doktorantom i studentom odpowiednią infrastrukturę do prowadzenia badań naukowych, kształcenia i wykonywania pracy, a także narzędzia pozwalające wykonywać te zadania w ...

  15.10.2021
 • Życzenie na następne dziesięciolecie

  Życzenie na następne dziesięciolecie

  Za nami wyjątkowy i wymagający rok. Nie tylko na uczelni. Ostatnich kilkanaście miesięcy przyniosło nadmiar niepokojących wydarzeń: pandemia, konflikty polityczne w kraju i na świecie, dramatyczne wydarzenia w Syrii i Afganistanie, narastający problem uchodźców, ponure diagnozy klimatyczne, wzrost światopoglądowego radykalizmu i niebezpiecznych postaw politycznych i społecznych, obniżający się poziom publicznej ...

  15.10.2021