• Prof. Aleksander Mikołajczak. Pióro jest wieczne

  Prof. Aleksander Mikołajczak. Pióro jest wieczne

  Pióro wieczne stało się dla prof. Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka, filologa klasycznego, inspiracją do napisania fascynującej monografii „Design kleksa. Społeczna historia wiecznych piór” wydanej przez Wydawnictwo Naukowe UAM. O tym, czego możemy dowiedzieć się o XX wieku obserwowanym przez pryzmat piór opowiada autor w rozmowie z Ewą Konarzewską-Michalak.

  7.06.2020
 • Katarzyna Wala. Jestem z tych, co budują…

  Katarzyna Wala. Jestem z tych, co budują…

  8 maja decyzją jury konkursu Medale Młodej Sztuki została wyróżniona jako najbardziej obiecująca wielkopolska animatorka kultury. Z Katarzyną Walą z Uniwersyteckiego Studia Filmowego rozmawia Magda Ziółek.

  7.06.2020
 • Prof. Jaskólski. Jest baza dla leków przeciw COVID-19!

  Prof. Jaskólski. Jest baza dla leków przeciw COVID-19!

  Specjaliści od wspomaganego strukturą projektowania leków pracujący nad COVID-19 otrzymali nowe narzędzie, które pomoże im lepiej zrozumieć koronawirusa i zagwarantuje poprawność modeli strukturalnych, na których bazuje ich praca. To efekt działania międzynarodowego zespołu prof. Mariusza Jaskólskiego z UAM i Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (ICHB) złożonego z czołowych biologów strukturalnych, który ...

  7.06.2020
 • Prof. Rachlewicz w International Glaciological Society

  Prof. Rachlewicz w International Glaciological Society

  Prof. Rachlewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM został narodowym korespondentem w prestiżowym International Glaciological Society działającym od 84 lat. Ważnym zadaniem prof. Grzegorza Rachlewicza będzie integracja grupy osób zainteresowanych problematyką glacjologiczną w naszym kraju, wraz z odnowieniem idei działalności Polskiego Oddziału IGS.

  1.06.2020
 • Ten test zdaliśmy razem

  Ten test zdaliśmy razem

  Niedawno przekazałem osobiście pierwszy pilotażowy test immunologiczny, jaki został wyprodukowany w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. Test trafił do prof. Grzegorza Dworackiego z Katedry Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Będzie poddany wstępnym ocenom już na surowicy pacjentów. Byłem i jestem przepełniony dumą, że takie wydarzenie miało miejsce.

  1.06.2020
 • Strategia inteligentnej hodowli

  Strategia inteligentnej hodowli

  Jęczmień dający wysoki plon, a przy tym odporny na suszę i patogeny – brzmi jak science fiction? Wcale nie – takich odmian zbóż potrzebujemy już teraz. Prof. Piotr Ziółkowski, kierownik Pracowni Biologii Genomu (Wydział Biologii) prowadzi badania, które mogą wspomóc nowe inteligentne strategie hodowli roślin użytkowych.

  1.06.2020
 • O Ginczance najczęściej myślę: Zuzanna…

  O Ginczance najczęściej myślę: Zuzanna…

  Mówi, że jest szczęśliwa, ponieważ robi to, co zawsze chciała. Kiedy przed laty z inspiracji prof. Jerzego Ziomka zajęła się poezją Zuzanny Ginczanki - mało znanej poetki Dwudziestolecia Międzywojennego – nie wiedziała, że będzie to najważniejsze spotkanie w jej życiu zawodowym. Z prof. Izoldą Kiec rozmawia Magda Ziółek.

  31.05.2020
 • European Legal Studies na WPiA

  European Legal Studies na WPiA

  European Legal Studies to nowy kierunek anglojęzyczny na Wydziale Prawa i Administracji. Prodziekan WPiA prof. Tomasz Nieborak opowiada o jego powstaniu i zamierzeniach Krzysztofowi Smura.

  31.05.2020
 • Życie Uniwersyteckie. Czerwiec

  Życie Uniwersyteckie. Czerwiec

  Życie Uniwersyteckie - wielkimi krokami zbliżają się wybory nowego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Łamy czerwcowego numeru oddaliśmy w pierwszym rzędzie kandydatce i kandydatowi: prof. Bogumile Kaniewskiej oraz prof. Ryszardowi Naskręckiemu. Obecny Rektor prof. Andrzej Lesicki podzielił się ze społecznością akademicką refleksjami na temat nadchodzących wyborów.

  25.05.2020
 • Prof. Andrzej Lesicki. Moim zdaniem...

  Prof. Andrzej Lesicki. Moim zdaniem...

  Wkrótce kolegium elektorów dokona wyboru rektora spośród dwojga kandydatów zarejestrowanych i zgłoszonych przez radę uczelni 9 marca 2020 roku. To niezwykle ważny wybór, bo przecież rektorowi powierzony zostanie uniwersytet na następne cztery (a może osiem) lat. Dlatego tak ważne jest pytanie, jakimi cechami powinien wyróżniać się rektor i jakimi przesłankami ...

  24.05.2020