• Prof. Piotr Pawluć. Lubię to, co robię

    Prof. Piotr Pawluć. Lubię to, co robię

    Szkoła doktorska to jak najbardziej słuszna idea i to ona według naszego rozumienia ma integrować doktorantów. Z prof. Piotrem Pawluciem, dyrektorem Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych rozmawia Krzysztof Smura.

    29.05.2021
  • Obrazkowa to nie ilustrowana

    Obrazkowa to nie ilustrowana

    Kilkanaście lat temu w Polsce wydawcy książek dla dzieci i młodzieży zaczęli reklamować swoje publikacje, opatrując je angielskim terminem picturebook. O picturebookach mówiło się wtedy jako o takim rodzaju książek dla najmłodszych, jakiego wcześniej na polskim rynku nie było. O nich z Agatą Chwirot z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej

    16.05.2021
  • Popularyzację traktuję jako hobby

    Popularyzację traktuję jako hobby

    Fizyk prof. Henryk Drozdowski jest uznanym popularyzatorem nauki. Na ubiegłorocznym 46. Nadzwyczajnym Zjeździe Fizyków Polskich za zasługi na tym polu otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za popularyzację fizyki i Medal im. Krzysztofa Ernsta. To było dla niego ważne wyróżnienie, podsumowujące ponad 30 lat pracy dla Wydziału Fizyki UAM.

    16.05.2021
  • Złapać za rękę średniowiecznego skrybę

    Złapać za rękę średniowiecznego skrybę

    Takie odkrycia nie zdarzają się często, bo i w bibliotekach nie ma zbyt wielu takich rękopisów. Jednak dr Dorota Masłej z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej ma do nich szczególne szczęście. Manuskrypty, jak mówi, same ją znajdują. Na początku tego roku za książkę dotyczącą „Kazań augustiańskich” otrzymała prestiżową nagrodę PAN. ...

    16.05.2021
  • International Visibility Project szansą na awans w rankingach

    International Visibility Project szansą na awans w rankingach

    Fundacja Edukacyjna Perspektywy realizuje, w ramach ministerialnego programu DIALOG, dwuletni projekt “doskonałości akademickiej” pod hasłem „International Visibility Project (IntVP)”. O jego założeniach z Waldemarem Siwińskim, prezesem Perspektyw, kierownikiem projektu, rozmawia Ewa Konarzewska-Michalak.

    16.05.2021
  • Akademia Obywatela

    Akademia Obywatela

    - Chcemy Wam opowiedzieć o najważniejszej ustawie w Państwie, o prawie, które ma największą moc. To Konstytucja, najważniejsza umowa, którą stworzyli ludzie - tymi słowami, prof. Waldemar Kuligowski otwiera najnowszą produkcję Uniwersyteckiego Studia Filmowego - Akademię Obywatela.

    11.05.2021
  • Etiopia. Wśród plemion w dolinie rzeki Omo

    Etiopia. Wśród plemion w dolinie rzeki Omo

    Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na prelekcję dr hab. Tomasza Witesa pt.: „Etiopia – wśród plemion w dolinie rzeki Omo”. Spotkanie odbędzie się w czwartek 13 maja o godz. 18:00.

    3.05.2021
  • Chcę pomagać innym

    Chcę pomagać innym

    Marcelina Rosińska z Wydziału Prawa i Administracji UAM została nagrodzona w konkursie „25 przed 25”, organizowanym przez magazyn „Forbes” i warszawskie biuro McKinsey & Company. Znalazła się na liście najbardziej wpływowych młodych i ambitnych osób, które chcą zmieniać społeczno-gospodarcze oblicze Polski. Z laureatką rozmawia Jagoda Haloszka.

    3.05.2021
  • Globalna superliga

    Globalna superliga

    Powstaje globalna superliga uczelni badawczych. Rośnie dystans między najlepszymi uniwersytetami, a pozostałymi instytucjami. Tym, co będzie wewnętrznie różnicować sektor akademicki, również w Polsce, będą wyniki badań naukowych, mierzalne efekty publikacyjne, wykorzystywane jako kryterium dalszej koncentracji talentów i zasobów.

    2.05.2021
  • Centrum gier powstanie na UAM

    Centrum gier powstanie na UAM

    Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych uszykował nie lada niespodziankę. Dzięki inicjatywie poznańskich naukowców na WFPiK powstanie nowy kierunek, groznawstwo. Intencją pomysłodawców jest skupienie w stolicy Wielkopolski ekspertów z całego kraju. Tym samym Poznań stanie się pierwszym ośrodkiem akademickim na mapie Polski, w którym funkcjonował będzie osobny kierunek.

    2.05.2021