Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa
Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa UAM powstał w 2019 r. w wyniku restrukturyzacji Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Historycznego oraz Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.
W jego skład wchodzą: Instytut Antropologii i Etnologii (z siedzibą w Collegium Historicum na Kampusie Morasko), Instytut Kulturoznawstwa (z siedzibą na Kampusie Ogrody) oraz Katedra Teatru i Sztuki Mediów (z siedzibą w Collegium Maius na Kampusie Śródmiejskim).
Oferta studiów
Wydział oferuje szeroki wachlarz możliwości zdobycia profesjonalnego wykształcenia w obrębie studiów nad kulturą, sztuką i społeczeństwem.
Studia zorientowane etnologicznie i antropologicznie opracowano z myślą o tym, by wraz z wiedzą o kulturze przekazać studentom i studentkom podstawowe wartości humanistyczne, świadomość pluralizmu kulturowego współczesnego świata oraz postawę tolerancji i szacunku wobec odmiennych ras, kultur, religii i społeczeństw. Program odzwierciedla wspólne elementy etnologii i antropologii, akcentując jednocześnie ich specyfikę wynikającą z tradycji rozwojowych i preferencji badawczych.
Studia kulturoznawcze zapewniają kompleksową wiedzę o różnych przejawach kultury artystycznej i popularnej (sztuki wizualne, teatr i performans, literatura, muzyka, film, ale i komiks, media społecznościowe, sztuka publiczna). Program skonstruowany jest tak, aby obok wiedzy przekazać także umiejętności twórczej pracy w sektorze kultury i sektorach kreatywnych.
Studia na kierunku Wiedza o teatrze pozwalają poznać i zrozumieć przemiany zachodzące w coraz silniej steatralizowanej kulturze współczesnej. Poznańska teatrologia stwarza też okazję do wszechstronnych działań praktycznych (m.in. udział w warsztatach, realizacja własnych projektów kuratorskich).
Media interaktywne i widowiska to kierunek wyróżniający się na tle oferty dydaktycznej polskich ośrodków akademickich. Studia proponują interdyscyplinarne podejście w ramach badań nad współczesną kulturą, sztuką i technologią, które realizowane jest głównie w zespołowych działaniach projektowych.
Zobacz ofertę kierunków na Wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa
Działalność badawcza
W badaniach prowadzonych w ramach Instytutu Antropologii i Etnologii obecne są różnorodne zagadnienia, takie jak dziedzictwo kulturowe, etniczność, polityka, w tym ruchy indygenistyczne, technologie rządzenia, sposoby sprawowania władzy, protesty i opór, alterglobalizm, sport (futbol), religijność, pop-kultura w jej wielorakich przejawach, postsocjalizm, kapitalizm i neoliberalizm, energetyka i środowisko, społeczno-kulturowe aspekty zdrowia, mobilność jako fenomen społeczno-kulturowy, mniejszości i nacjonalizm, migracje oraz ksenofobia.
Badania w Instytucie Kulturoznawstwa prowadzone są z uwzględnieniem najnowszych nurtów i tendencji w światowej humanistyce. Polska tradycja kulturoznawcza uzupełniania jest o nowe podejścia: teorię komunikacji międzykulturowej, anglo-amerykańskie studia kulturowe, visual studies, media studies, performance studies, studia genderowe i postkolonialne. Rozwijane są podejścia związane z tzw. analizą kulturową oraz badaniami jakościowymi.
Katedra Teatru i Sztuki Mediów specjalizuje się w badaniach nad dramatem, teatrem, performansem, tańcem, jak też hybrydowymi formami praktyk artystycznych i kulturowych. W Katedrze prowadzane są również badania nad kulturą medialną i cyfrową, grami wideo, jak też najnowszymi zagadnieniami związanymi z nurtami posthumanistycznymi, relacjami sztuki, nauki i technologii oraz problematyką społeczeństwa sieci.
Odwiedź stronę internetową Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa