Wydział Archeologii

Budynek Wydziału Archeologii

Wydział Archeologii UAM to jedna z najstarszych jednostek naukowych naszego Uniwersytetu. Należy do najlepszych w Polsce pod względem szeroko pojętych badań terenowych. Studenci, ze względu na wysoki poziom umiejętności pracy terenowej, są poszukiwani przez ekspedycje archeologiczne i uczestniczą w pracach wykopaliskowych w całej Europie i poza nią.

Siedziba wydziału mieści się w Collegium Historicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu.

Oferta studiów

Wydział oferuje studia I i II stopnia na kierunku Archeologia. To kierunek z tradycjami, obecny w kanonie kształcenia od początków Uniwersytetu Poznańskiego, tworzony przez wybitne postaci tej dyscypliny.

Studenci mają do wybory trzy specjalności:

  • Archeologia Pradziejowa i Średniowieczna (studia I i II stopnia) – obejmuje zainteresowaniami obszar Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i ziem polskich. W jej ramach student poznaje metody badawcze i źródła (zabytki) archeologiczne oraz możliwości badań interdyscyplinarnych. Ważnym elementem specjalizacji jest praktyka wykopaliskowa na różnorodnych stanowiskach (osady, miasta, zamki, cmentarzyska).
  • Archeologia Orientalna i Antyczna (studia I i II stopnia) – specjalność dotyczy obszarów wokół Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Szczególnie ukierunkowana jest na okres archeologii pradziejów i starożytności Egiptu, Grecji, Rzymu, Mezopotamii i Anatolii. W ramach praktyki wykopaliskowej studenci mogą brać udział w badaniach m.in. w Turcji i Grecji.
  • Dziedzictwo Archeologiczne (studia II stopnia) – w ramach tej specjalności poruszane są zagadnienia ochrony i zarządzania dziedzictwem archeologicznym, metod pozyskiwania danych z zakresu dziedzictwa archeologicznego oraz zarządzania nimi.

Zobacz ofertę kierunków na Wydziale Archeologii

Działalność badawcza

Obszarem badań wykopaliskowych Wydziału był początkowo teren Wielkopolski i Kujaw oraz Pomorze Wschodnie. Począwszy od lat 60. XX wieku ekspedycje wkroczyły także na Pomorze Zachodnie i Środkowe. Przez ponad 25 lat Pomorze Środkowe, a także Kujawy, były regionami, w których jednostka zajmowała pozycję dominującą w badaniach terenowych. Obecnie, w związku z prowadzeniem w Polsce wielkich inwestycji w ramach rozbudowy infrastruktury kraju, Wydział Archeologii współuczestniczy w bardzo znaczący sposób w ratowniczych badaniach wykopaliskowych poprzedzających prace budowlane, angażując w to przedsięwzięcie swój potencjał kadrowy.

Do najważniejszych tematów badawczych realizowanych obecnie przez pracowników Wydziału należą m.in. środowiskowe uwarunkowania najstarszego osadnictwa Europy Środkowej i rozwój kulturowy Niżu Europejskiego w epoce kamienia i wczesnej epoce metali, studia nad pograniczem biokulturowym Wschodu i Zachodu Europy w pradziejach i starożytności, powiązania kulturowe cywilizacji egejskiej z Europą Środkową, archeologia starożytnego Bliskiego Wschodu, powiązania kulturowe Wielkopolski z terenami ościennymi w późnym okresie brązu i wczesnym okresie żelaza, sztuka społeczności Europy środkowej w epoce żelaza a sztuka Grecji i Italii, tereny Barbaricum w okresie wpływów rzymskich i w okresie wędrówek ludów, architektura i sztuka Polski średniowiecznej oraz współczesna refleksja metodologiczna w archeologii.

Odwiedź stronę internetową Wydziału Archeologii