Wydział Biologii
Wydział Biologii UAM od lat cieszy się opinią jednego z najlepszych wydziałów przyrodniczych w Polsce. Wysoką pozycję naukową potwierdza przyznany jednosce tytuł Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego, nadawany instytucjom naukowym prowadzącym badania na najwyższym poziomie, a poziom dydaktyczny – wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przyznawana za najwyższą jakość kształcenia.
Siedziba wydziału mieści się w Collegium Biologicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6 w Poznaniu.
Oferta studiów
W ofercie Wydziału znajduje się szeroka gama kierunków z obszaru nauk biologicznych na studiach I i II stopnia: biologia, nauczanie biologii i przyrody, biologia i zdrowie człowieka, biotechnologia, bioinformatyka, ochrona środowiska. Wydział proponuje także studia prowadzone wyłącznie na II stopniu: neurobiologia (studia interdyscyplinarne prowadzone wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym i AWF), a także anglojęzyczne: Biotechnology i Environmental Protection.
Nowoczesny, dobrze wyposażony budynek Collegium Biologicum jest znakomitym miejscem do zdobywania i poszerzania wiedzy biologicznej, jak i rozwoju naukowo-badawczego. Studenci w ramach prac licencjackich i magisterskich biorą czynny udział w badaniach naukowych. Na Wydziale Biologii kształci się ponad 1000 studentów.
Zobacz ofertę kierunków na Wydziale Biologii
Aktywność naukowa
W skład Wydziału Biologii wchodzą cztery instytuty, które obejmują łącznie 22 zakłady i 6 pracowni, 8 laboratoriów wydziałowych, wydzielona jednostka Zbiory Przyrodnicze, oraz Biblioteka Wydziałowa.
Struktura organizacyjna odzwierciedla zróżnicowaną aktywność naukową pracowników. Wielokierunkowa problematyka badań pozwala w sposób istotny wpisywać się w rozwój nauk biologicznych, poczynając od tych zajmujących się organizacją życia na poziomie molekularnym (biologia i genetyka molekularna, biochemia, bioenergetyka) poprzez poziom komórkowy, zarówno komórek prokariotycznych, jak i eukariotycznych (mikrobiologia, biologia komórki, cytologia i histologia roślin i zwierząt) i organizmalny (fizjologia roślin i zwierząt) do dyscyplin zajmujących się poziomem ponadosobniczym, w tym relacjami między organizmami a środowiskiem życia w obrębie populacji, ekosystemów i wyższych jednostek organizacyjnych. W te wszystkie badania coraz mocniej wpisują się najnowocześniejsze podejścia wykorzystujące z jednej strony problematykę zagadnień ewolucyjnych, a z drugiej – techniki obliczeniowe (bioinformatyczne).